Eвропейската прокуратура започна разследване на закупуването на ваксини срещу COVID-19 в Европейския съюз, съобщава "Франс прес".
Причината, посочена от институцията в Туитър, е "изключително високият обществен интерес".
На този етап обаче не се разкриват повече подробности.
Европейската комисия служи като централизиран предварителен купувач на ваксини срещу коронавирус за 27-те страни членки на ЕС, но след това държавите бяха отговорни за закупуването на доставки от този централизиран склад.
Ръководителят на ЕК Урсула фон дер Лайен е в обтегнати отношения с омбудсмана на ЕС, защото отказа да предаде СМС съобщения от мобилния си телефон, които си е разменила с главния изпълнителен директор на Pfizer Алберт Бурла.
След като Комисията съобщи, че не е установила никакви текстови съобщения, свързани с официално искане по въпроса, и смята, че такива съобщения са твърде краткотрайни, за да бъдат архивирани, омбудсманът Ема О'Райли заяви, че "това представлява лошо управление".
ЕК осигури до 4,2 милиарда дози ваксини срещу COVID-19, за да се справи с първоначалните и предстоящите вълни на коронавируса.
Повечето от ваксините са от типа иРНК, предимно препаратите, разработени съвместно от германската компания BioNTech и американския гигант Pfizer.
Към момента 83% от населението на ЕС е напълно ваксинирано.
Относно разследването на Европрокуратурата говорител на ЕК посочи: "По отношение на темата за текстовите съобщения бих искал да подчертая, че председателят Фон дер Лайен не е уреждала договорите".
Около 10 източни страни от ЕС установиха, че имат свръхпредлагане на ваксини в сравнение с усвояването им на своите територии.
Някои, като Полша, отказаха да платят за разпределената им доставка, поръчана чрез Комисията, което накара ЕС да настоява за предоговаряне на договорите със съответните компании.
В разгара на първата вълна на коронавируса в Европа ЕС наложи и краткотраен контрол върху износа на доставките на ваксините на AstraZeneca, която в крайна сметка бе много по-слабо усвоена от иРНК препаратите.