Френският парламент прие двата законопроекта за предотвратяване на разпространението на фалшива информация по време на предизборни кампании.
Припомняме, че още през октомври новите мерки получиха одобрението на депутатите, но трябваше да се върнат в Сената за гласуване.
Законопроектите "Фалшиви новини" позволяват на кандидат или политическа партия да поиска съдебно разпореждане, предотвратяващо публикуването на "невярна информация" през трите месеца на национални избори.
Те също така предоставят на властите във Франция възможността да затварят всяка мрежа, "контролирана от или под влиянието на чужда сила", ако "умишлено разпространява фалшива информация, която може да промени целостта на изборите".
Президентът Еманюел Макрон подкрепи законодателните промени, тъй като лично се е сблъсквал с фалшиви новини за себе си. Опозицията обаче ги атакува като прибързани, неефективни и опасни за свободата на словото.
France passed laws against fake news - USA News Today https://t.co/sv3z6knWdr
— USA News Today (@USANewsToday5) 21 ноември 2018 г.
Министърът на културата Франк Риесте защити необходимостта от подобен закон в изказването си пред депутатите преди вота. По думите му, фалшивите новини в момента се разпространяват прекалено свободно и нанасят по-големи вреди.
chafeto
на 22.11.2018 в 13:16:41 #2До сега десетките нападения от страна на МЮСЮЛМАНИ срещу френски граждани (нямам предвид убийствата с цел грабеж и изнасилванията, а случаите, в които арабин гази хора с кола или ги посича с мачете) са определено от властите не като акт на тероризъм, а като криминални инциденти с участието на хора с лабилна психика. Та въпроса ми е, ще спре ли този абсурд и ще се назовават ли нещата с истинските им имена след съответните промени в закона? Не знам дали във Франция останаха толкова "дрогирани" хора, че да вярват на това, но тази страна дори през ВСВ не е била толкова унизена.
1abv1
на 22.11.2018 в 11:40:28 #1А какво става с най-широко и кресливо афишираното достижение на демокрацията - "свободата на словото"??? Да се определя нещо като "фалшива новина" и да се търсят начини да бъде блокирано, това си е точно посегателство върху това право. Ето, това са типичните двойни стандарти на уж "демократичния Запад" - когато нещо ни изнася по идейни и пропагандни причини, се развява като знаме и се навира в очите на хората като непреходна ценност. В един момент тази уж невероятна придобивка на демокрацията става по някаква причини неудобна - веднага рекламирането й спира и започват да се търсят начини да бъде оплюта, блокирана и премахната. Толкова за западната "демокрация". Пфу! Гнус! Лицемери!