Изборите в най-малко 18 държави по света са били повлияни от манипулации през интернет през изминалата година.

Това показва доклад на организацията "Фрийдъм хаус", посветен на свободата в интернет.

Атаките на Русия, насочени към манипулиране на американските избори са добре документирани, но САЩ не са сами в това отношение. Тактики за манипулиране и дезинформация са играели важа роля в най-малко 17 други страни през изминалата година, показва изследването. С осъществяването на подобна намеса е била саботирана възможността на избирателите да изберат своите лидери въз основа на истинна информация и автентични дебати.

Преследвайки своите интереси, някои правителства са упражнявали влияние в чужбина - например руските дезинформационни кампании в САЩ и Европа - но в по-голямата част от случаите те са използвали подобни методи в собствените си страни, за да запазят властта си.

Изследването обхваща 65 държави, в които живеят 87% от потребителите на интернет. Данните са от периода между юни 2016 г. и май 2017 г. Те показват, че в 32 държави свободата на интернет е намаляла. Само в 13 държави тенденцията е положителна, а като цяло за света е негативна.

По-малко от една четвърт от потребителите живеят в страни, където мрежата е свободна - без сериозни пречки пред достъпа, тежки ограничения върху съдържанието или накърняване на потребителските им права.

В това отношение най-големи са ограниченията в Китай.

Най-широко използваните инструменти за манипулиране на потребителите са автоматизираните ботове, които разпространяват политически послания, платените коментатори, които "наводняват" дискусиите с пропагандни послания, както и сайтове, разпространяващи фалшиви новини и подвеждаща информация. Всичко това, заедно с чисто технически похвати като защитни стени и филтри на съдържанието, позволява на репресивните режими да деформират средата в интернет.

Разкрита е ролята на руската Агенция за интернет проучвания, наричана още "ферма за тролове", финансирана от бизнесмен, който е в близки отношения с руския президент Владимир Путин.

В около 30 страни, сред които Венецуела, Турция и Филипините, правителствата наемат армии от хора, които разпространяват информация в полза на властите.

Още преди 10 години Китай и Русия за първи път използват методи за изкривяване на онлайн дискусии и заглушаване на неудобни за тях мнения. Днес експертите вече говорят за "опустошителното въздействие" на подобна практика върху демокрацията и гражданското общество.

Тя представлява заплаха за съществуването на интернет като среда за свободно общуване и информиране.

След Китай, страните с най-големи ограничения при използването на мрежата са Сирия, Етиопия и Иран.

Най-свободни са потребителите в Естония, Исландия и Канада,

От "Фрийдъм хаус" препоръчват методи за борба с дезинформацията и манипулациите: програми, които да обучават хората да разпознават фалшиви новини; строг контрол върху политическите реклами - както като финансиране, така и като съдържание. Препоръчва се също социалните мрежи да са по-активни в премахването на ботовете и прецизиране на алгоритмите си.