Германският министър на отбраната Борис Писториус каза в сряда, че всяко решение за изпращане на изтребители F-16 в Украйна ще бъде "на Белия дом" след среща с британския му колега Бен Уолъс, пише "Дойче веле".

Произведените в САЩ F-16 са на върха на списъка с желания на Киев поради тяхната разрушителна мощ, рентабилност и гъвкавост. Украинската армия казва, че те биха били четири или пет пъти по-ефективни от сегашните им самолети от съветската епоха.

Писториус каза, че доставката на самолетите трябва да бъде водена от САЩ. "Зависи от Белия дом... да реши дали изтребителите F-16 могат да бъдат доставени."

Той обясни, че Германия, която не разполага с изтребителите F-16, които Украйна иска, няма да може да участва в коалицията, защото няма способностите.

"Не можем да играем активна роля в такъв съюз, в такава коалиция, защото нямаме нито капацитета за обучение, нито компетенциите, нито самолетите", каза Писториус.

Великобритания заяви, че работи с Холандия за създаване на международна "реактивна коалиция", за да помогне на Украйна да се сдобие с бойни самолети F-16.

Уолъс обаче посочи, че Великобритания също няма F-16 и подчерта, че не планира да изпраща нищо от своя флот Typhoon - също рекламиран като възможен вариант.

"Зависи от Белия дом да реши дали иска да пусне тази технология", каза Уолъс, но добави, че Лондон ще подкрепи по какъвто и да е начин всяка нация, която желае да снабди Киев. "Нямаме пилоти на F-16, но можем да помогнем", каза той.

"Това, което наистина е важно тук, е да дадем сигнал на Русия, че ние като нации нямаме философски принципни възражения срещу предоставянето на Украйна на способности, от които тя се нуждае в зависимост от това, което се случва на бойното поле", добави той.

Полша: Дадохме почти всичките си МиГ-29, но Украйна да не очаква F-16

Полша: Дадохме почти всичките си МиГ-29, но Украйна да не очаква F-16

Анджей Дуда изтъкна безпрецедентната военна помощ, предоставена на Киев

Украйна също има желание да придобие шведските изтребители Gripen и все още обсъжда какви други самолети биха могли да отговорят на нейните нужди.

Вашингтон изключи възможността за изпращане на F-16 в Украйна за момента и все още не са дарени самолети, проектирани от Запада. Полша и Словакия предоставиха 27 МиГ-29 за допълване на сегашния флот на Украйна.

Обединеното кралство често е било първата страна, която предоставя на Украйна нови способности, преди подобни предложения от нейните съюзници.

Миналата седмица Великобритания обяви, че изпраща на Украйна крилати ракети Storm Shadow с въздушно изстрелване с много по-голям обсег от западните оръжия, изпращани преди. Преди това членовете на НАТО не бяха склонни да доставят оръжие, което може да нанесе удар дълбоко зад руските линии.

Обединеното кралство е сред най-големите доставчици на военна помощ за Украйна, предоставяйки подкрепа на стойност 2,3 милиарда паунда (2,65 милиарда евро) миналата година и обещавайки подобна сума за 2023 г.

Първоначално Германия се забави с предоставянето на военна помощ, като канцлерът Олаф Шолц се поколеба да предостави на Украйна смъртоносни оръжия, страхувайки се, че това ще изложи Германия на риск да бъде въвлечена в конфликта.

Оттогава Берлин се превърна в един от основните доставчици на оръжие за Украйна, като одобри доставката на модерни бойни танкове като собствените си Леопард 1 и 2.

Освен това е допринесла за сложни противовъздушни системи, необходими за отблъскване на атаки от дронове и ракети.

Най-новият пакет, съобщен за първи път от германското седмично новинарско списание Der Spiegel, включва 30 танка Leopard 1 A5, 20 бронетранспортьора Marder и повече от 100 бойни машини.

Той също така осигурява 18 самоходни гаубици, 200 разузнавателни дрона, четири усъвършенствани системи IRIS-T SLM и друго оборудване за противовъздушна отбрана.

Последните пакети с помощ дойдоха, когато украинските военни командири казаха, че техните войски са отвоювали повече територия от руските сили близо до източния град Бахмут. Помощта също така изпревари спекулациите за по-широко контранастъпление от страна на Киев.

CNAS: Какво следва за политиката на САЩ спрямо Русия?

CNAS: Какво следва за политиката на САЩ спрямо Русия?

Украйна трябва да победи, но колкото повече щети понесе руската армия, толкова по-вероятно е да реши ядрена ескалация