Прокуратурата в Мюнхен предяви официално обвиненията срещу Иван Демянюк. Те са извършени военни престъпления по време на Втората световна война.

Обвиненията касаят неговото участие в убийството на 27 900 души в нацистките лагери.
Все още не е официално съобщено кога ще започне процесът срещу 89-годишнияДемянюк, който бе депортиран в Германия от САЩ.

Миналата седмица медиците постановиха, че здравословното състояниена Деманюк позволява започването на съдебен процес.

Самият той отхвърля обвиненията и твърди, че по време на Втората световна война е бил пленен в Украйна и се е намирал в лагера Собибор като военнопленник.
От 1552 той живеев Кливлънд, щата Охайо.

През 1988 година Деманюк получи смъртна присъда от израелски съдпо обвинение за престъпление срещу човечеството. В рамките на този процес оцелели пленници разпознаха в него охранителя от Треблинка, участвал в убийствата и мъченията.
Върховният съд на Израел обаче отмени решението и Демянюк се върна в САЩ.

Германската прокуратура заяви, че разполага с документи,които ще потвърдят нацисткото минали на Иван Демянюк. Става въпрос за удостоверение за сътрудник на СС, с който се дава разрешение за изпращане в полицейска част за концентрационен лагер. Удостоверението е от 1943 година.

Въпреки това са постановени многобройни разпити на свидетели по процеса.