Германските работодатели и синдикатите се обединиха в противопоставяне на незабавната забрана на Европейския съюз за внос на природен газ от Русия заради нейната инвазия в Украйна, заявявайки, че подобен ход ще доведе до спиране на фабрики и загуба на работни места в най-голямата икономика в блока, съобщава АП.
"Бързото газово ембарго би довело до загуба на производство, спиране, по-нататъшна деиндустриализация и дългосрочна загуба на работни места в Германия", казаха Райнер Дулгер, председател на работодателската група на BDA и Райнер Хофман, председател на Синдикалната конфедерация DGB, в съвместно изявление в понеделник пред германската информационна агенция ДПА.
Изявлението идва, когато европейските лидери обсъждат възможни нови енергийни санкции срещу руския петрол, след решението от 7 април да забрани вноса на руски въглища от август. Лидерите на Украйна твърдят, че приходите от руския енергиен износ финансират разрушителната война на Москва срещу Украйна и трябва да бъде прекратен.
Това няма да е лесно. 27-те държави в ЕС получават около 40% от своя природен газ от Русия и около 25% от своя петрол. Без природния газ би било най-трудно, казват енергийните анализатори, тъй като по-голямата част от него идва по тръбопроводи от Русия и доставките на втечнен газ, който може да пристигне с кораб, са ограничени на фона на силното търсене в световен мащаб.
Германия, основен производствен център и вносител на руски газ, досега се противопоставя на незабавното спиране и заяви, че вместо това планира постепенно да прекрати руския петрол до края на годината и по-голямата част от вноса на руски газ до средата на 2024 г.
Изпълнителната комисия на ЕС очерта стъпки за намаляване на потреблението на руски газ с две трети до края на годината чрез използване на повече тръбопроводен газ от Норвегия и Азербайджан, внос на повече втечнен газ, ускоряване на разгръщането на вятърни и слънчеви проекти и засилване на усилията за опазване.
Германският вицеканцлер Роберт Хабек каза в интервю за медийната група "Функе", че "незабавното газово ембарго би застрашило социалния мир в Германия".
Въпреки широко разпространените икономически санкции срещу руски банки и физически лица, ЕС продължава да изпраща около 850 милиона долара на ден на Русия за петрол и газ, дори когато правителствата на ЕС осъждат войната в Украйна.
Компаниите с интензивно потребление на газ включват производители на стъкло, метали, керамика и химикали. Представители на индустрията казват, че природният газ би бил труден или невъзможно да бъде заменен в краткосрочен план.
Анализаторите казват, че руският суров петрол ще бъде по-лесен за замяна от газа, но бойкотът все пак ще доведе до по-високи цени на енергията, което ще удари потребителите, които вече са изправени пред рекордна инфлация в ЕС от 7,5%.