Годините на изобилие свършиха, пише "Политико".
След десетилетие на увеличаване на разходите, германското правителство прие в сряда планове за съкращаване на бюджета си за следващата година с 30,6 милиарда евро, засягайки области от здравеопазване до грижи за деца и обществен транспорт - което предизвика ожесточени политически битки в управляващата коалиция и в политическото разделение.
Нарастващият публичен дълг от пандемията от коронавирус и енергийната криза, предизвикана от войната на Русия в Украйна, означава, че драстичните съкращения вече са неизбежни, каза министърът на финансите Кристиан Линднер. Той настоя, че страната ще се върне към по-строги фискални политики, които зачитат конституционно заложената дългова спирачка на страната, която ограничава разходите.
"Ние сме едва в началото на фискалния обрат", каза Линднер. "Трябва да освободим държавата от дългове, без да натоварваме хората и бизнеса с повече данъци.
Намаляването на данъчните приходи и данните от миналия месец, показващи, че Германия е изпаднала в рецесия, допълнително намалиха пространството за маневриране на Линднер. Съкращенията ще засегнат всички правителствени министерства с изключение на тези на отбраната, труда и социалните грижи.
Плановете вече доведоха до ожесточени спорове между политици от трипартийната управляваща коалиция на социалдемократите (SPD) на канцлера Олаф Шолц, Зелените и Свободната демократическа партия (FDP) на Линднер.
Шолц излезе в сряда. "Бюджетът, разбира се, е предизвикан от факта, че мнозина са свикнали през последните години с големите разходи", каза той пред депутатите в Берлин. Но "сега отново ще съставим бюджети, които не се опитват да се борят с кризите с тези допълнителни средства, финансирани с кредити, но които са насочени много конкретно към бъдещето на нашата страна."
"Спирачка на бъдещето"
Профсъюзите разкритикуваха предложенията. Настояването на Линднер за връщане към дълговата спирачка, която ограничава вземането на заеми до част от БВП, поставя "спирачка на бъдещето", особено във време на множество предизвикателства като зеления преход и социалните въпроси, каза Щефан Кьорцел от Германската федерация на синдикатите.
Съкращенията са много по-големи от първоначалната цифра от 18 до 22 милиарда евро, която министърът на икономиката на Зелените Робърт Хабек спомена миналия месец.
Въпреки това правителството все още планира 16,6 милиарда евро нов дълг през следващата година - максималната сума, която е позволена при дълговата спирачка. Парламентът ще бъде помолен да одобри бюджета за следващата година през есента.
Зелените са особено разстроени от бюджетните съкращения, наложени на министъра на семейството Лиза Паус, които според тях са отговорни за това, че правителството трябва да намали щедрото обезщетение на Германия, което позволява на двойките да вземат до 14 месеца родителски отпуск.
Спорът ескалира толкова много през последните дни, че депутати от Зелените и FDP споделиха поверителни правителствени писма в Twitter в опит да покажат кой трябва да бъде виновен за съкращенията. От своя страна Линднер използва Twitter, за да каже на Паус, че е можела да направи спестявания и в други области.
Въпреки че само високоплатените домакинства с годишен доход над 150 000 евро ще бъдат засегнати от съкращенията и вече няма да имат достъп до надбавка за отглеждане на дете, Зелените са критични, защото се опасяват, че това ще намали броя на мъжете с високи заплати, които си дават почивка от работа, възлагайки по-голяма тежест на грижите за децата обратно на жените.
Опозицията също атакува плана. Марио Чая, генерален секретар на дясноцентристката ХДС, говори за "шамар в лицето на работещите родители, който създава де факто двукласово общество сред трудолюбиви семейства".
Но Шолц подчерта, че неговото правителство остава ангажирано с изпълнението на един от ключовите проекти на Зелените - основна помощ за деца от домакинства с ниски доходи, планирана да бъде въведена през 2025 г., но с все още несигурно финансиране.
Друг силно засегнат сектор е здравеопазването. Карл Лаутербах, министърът на здравеопазването, обяви, че неговият ресор ще отмени държавната субсидия за застраховка за дългосрочни грижи.
Образование, влакове, отбрана
Други области, засегнати от сериозни съкращения на разходите, включват образование, което ще намали способността на правителството да финансира студентски фондове и транспорт, което означава, че Берлин може да осигури по-малко пари за обновяване на болната железопътна мрежа на страната.
Германският железопътен оператор Deutsche Bahn заяви, че се нуждае от 45 милиарда евро свежи пари до 2027 г. за подобрения и за подготовка за увеличаване на броя на пътниците - цел на правителството, тъй като Германия иска да насърчи железопътния транспорт, за да намали въглеродните емисии. Бюджетните планове на Линднер обаче предвиждат само около 12 милиарда евро за годините 2024-2027.
Въпреки че правителството планира да използва специален фонд за климата, за да налее повече пари в железопътния сектор, не е ясно дали този фонд ще има достатъчно финансова мощ, за да задоволи нуждите на Deutsche Bahn, като се има предвид, че се използва и за плащане на други нужди, като например 10 милиарда евро субсидия за нов завод за чипове на Intel в Източна Германия.
Бюджетът за отбрана на Германия ще бъде пощаден от съкращения през следващата година и ще се увеличи леко от 50 милиарда евро до близо 52 милиарда евро. Прогнозите обаче са, че това увеличение ще покрие само увеличените разходи поради инфлацията и няма да е достатъчно за плащане на спешно необходими инвестиции за засилване на военния капацитет на Германия на фона на войната на Русия в Украйна и обявената от Шолц промяна във външната и отбранителната политика, Zeitenwende .
За момента Шолц каза, че правителството ще използва специален фонд от 100 милиарда евро за военно въоръжение, за да плати тези инвестиции и да изпълни целта на НАТО да изразходва най-малко 2 процента от икономическата продукция за отбрана от следващата година.
И все пак все още не е ясно как Германия иска да изпълни целта на НАТО от 2 процента, след като този специален фонд започне да се изчерпва от 2026 г.
"Моля, попитайте Писториус как иска да спази ангажиментите към НАТО" с тези бюджетни планове, каза Кристиан Мьолинг от Германския съвет за външни отношения.
Шолц твърди в парламента, че в по-дългосрочен план "трябва да финансираме тези разходи за отбрана от редовния бюджет".