Киберпрестъпниците са много по-склонни да използват месинджъра на "Телеграм" за продажба и обмен на откраднати данни като алтернатива на т.нар. даркнет. Това съобщи в The Financial Times след съвместно разследване с компанията Cyberint, която се занимава със защита на своите клиенти от киберзаплахи.
Изданието обръща внимание на отворен канал, наречен combolist, където хакерите продават или просто разпространяват данни, включително потребителски имена и пароли. "Телеграм" изтри канала в четвъртък, след като британският вестник се обърна към него за коментар. Използването на месинджъра от престъпници може да увеличи натиска върху платформата, със седалище в Дубай, с изискването да се затегне модерирането на съдържанието, тъй като в бъдеще "Телеграм" планира да направи публично предлагане на акции и проучва възможността за включване на реклама в услугата си, отбелязва вестникът.
"Телеграм" е безплатна система за съобщения, която работи на повечето мобилни и стационарни операционни системи през интернет. Тя ви позволява да обменяте текстове, изображения, аудио, видео и други видове файлове, да се провеждат онлайн конференции и да се излъчва под формата на тематични канали, да се осъществяват аудио и видео разговори. "Телеграм" поддържа т.нар. тайни чатове - прехвърлянето на криптирана информация между подателя и получателя директно, заобикаляйки посредническите сървъри. Месинджерът е създаден през 2013 г. от основателя на "ВКонтакте" Павел Дуров.