Хиляди облечени в черно протестиращи от всички слоеве на живота се събраха в Хонконг за митинг, който се очаква да окаже подкрепа за демокрацията във финансовия център, който от шест месеца се търкаля от протести.
Антиправителствени активисти, млади и стари, се събраха в парк Виктория, началната точка на митинга в оживения търговски квартал в залива Коусуей, преди да тръгнат към Chater Road близо до сърцето на финансовия квартал.
Властите дадоха зелена светлина на Гражданския фронт за правата на човека (CHRF) - организатор на мащабни мирни милиони походи през юни - за провеждането на митинга, като за първи път групата получи разрешение за протест от 18 август.
Протестиращите скандираха: "Борба за свобода, стой с Хонконг", един от лозунгите на антиправителственото движение.
По-рано полицията съобщи, че е арестувала 11 души, на възраст от 20 до 63 години и са иззели оръжие, включително армейски ножове, фойерверки, 105 куршума и полуавтоматичен пистолет, което е първото изземване на пистолет след шест месеца протести.
Протестите ескалираха през юни заради вече отменен законопроект за екстрадиция, който би позволил изпращането на хора в континентален Китай за изпитване, но сега се превърна в по-широки призиви за демокрация, наред с други искания.
В изявление в събота правителството апелира за спокойствие и заяви, че "е научила урока си и смирено ще слуша и ще приема критики".
Новият комисар на полицията в Хонконг, Крис Танг, заяви, че силите му ще предприемат гъвкав подход към демонстрациите, използвайки "както твърдия, така и мекия подход".
Бившата британска колония е разтърсена от повече от 900 демонстрации, шествия и публични срещи от юни, като много от тях завършват с жестоки конфронтации между протестиращите и полицията, които са реагирали на моменти със сълзотворен газ и гумени куршуми.
Протестиращите горяха превозни средства и сгради, хвърляха бензинови бомби в полицейските участъци и влакове, изхвърляха отломки от мостове върху трафика и вандализираха търговски центрове и университетски кампуси, повдигайки въпроси за това как и кога вълните могат да бъдат прекратени.
Демонстрантите са ядосани на това, което виждат, че китайското правителство се намесва в свободите, обещани на Хонконг, когато тогавашната британска колония се върна към китайското управление през 1997 г.
Пекин отрича да се меси и осъжда вълненията и обвинява външните правителства, включително САЩ и бившата колониална власт Великобритания, че се намесват във вътрешните работи на страната.
Близо 6000 души са арестувани по време на протестите от юни, повече от 30% на възраст между 21 и 25 години.
Едър Печен
на 08.12.2019 в 20:31:15 #2Вие да не се търкаляте О алкохол, че така аргатската превеждате?! Google translate или ко?
ce
на 08.12.2019 в 14:06:35 #1Стандартна британска тактика Като нема да е наше ще го сринем Това чака и ЕС