Пекин засили предупрежденията по адрес на Индия във връзка със спорен граничен район, съобщава АП.
Китай призова индийските войници да се оттеглят от спорен регион в Хималаите, където азиатският гигант споделя граница с Индия и Бутан. Пекин подчерта, че "въздържането си има своите граници", като в същото време провежда бойни учения в Тибет.
През юни индийски войници влязоха в района на платото Доклам, след като Бутан, съюзник на Ню Делхи, се оплака, че китайските военни строят път на територията на малката държава.
Пекин твърди, че Доклам се намира в Тибет и че граничният спор между Китай и Бутан няма нищо общо с Индия. Комунистическата държава настоява индийските войски да се изтеглят преди да започнат каквито и да е било разговори.
Днес Китайската централна телевизия излъчи видео, на което армейски подразделения провеждат бойни стрелби в Тибет. Телевизията поясни, че войските тренират от три месеца.
Според АП изглежда, че това е опит за увеличаване на натиска върху Индия след острите коментари на външното, военното министерство и на медиите тази седмица.
"Китай обяви много ясно, че няма място за преговори и единственото решение е безусловното и незабавно изтегляне на индийските войски от региона", отбеляза в коментар "Синхуа".
Ако Китай сега се отдръпне, в бъдеще Индия може да създаде повече проблеми, допълва медията.
Вчера говорител на военното министерство заяви, че докато китайските въоръжени сили показват "добра воля на предела" и "високо ниво на сдържаност", "въздържането си има своите граници".
"Нито една държава не трябва да подценява увереността и способностите на китайските сили за опазване на мира и тяхната решимост и силна воля за защита на националния суверенитет, безопасност и интереси", добави говорителят.
Китай и Бутан водят преговори за граничния спор още от 80-те години на ХХ век.
58eng
на 05.08.2017 в 10:44:58 #2Като комунистическа страна гледат да не изостават от Русия в агресивността!
Equinox
на 05.08.2017 в 06:49:36 #1Заслуга за това има най-вече Дън Сяо Пин, който тихомълком замени маоисткия комунизъм с държавно контролиран капитализъм. Дън заложи на най-силните качества на китайците - трудолюбие, изпълнителност, задоволяване с малко. Китайците минаха на нов етап в развитието си - пак копират всичко, до което се докопат, но премислят внимателно какво може да се подобри и започнаха да произвеждат висококачествени продукти, освен познатата малотрайна ширпотреба.