В сряда Европейската централна банка отново беше заслепена от инфлацията, но все още няма да загуби хладнокръвие по отношение на лихвените проценти, казват анализатори, пише "Политико".
Водена от цените на енергията, инфлацията в еврозоната достигна рекордните 5,1 процента през януари, надвишавайки много прогнозата от 4,4 процента. В ЕЦБ очакваха инфлацията да достигне своя пик през ноември, но отново и отново бяха разочаровани.
Все пак се очаква ЕЦБ да запази политиките си непроменени на срещата си в четвъртък, след като обяви през декември мерки за постепенно намаляване на покупките на активи. По-съществена промяна в политиката ще трябва да изчака поне до март, когато са налични нови прогнози.
Преди данните от сряда, президентът на ЕЦБ Кристин Лагард не възнамерява да следва примера на Федералния резерв на САЩ. Тя каза, че пазителят на еврото има "всички причини да не действа толкова бързо или толкова безмилостно" като Федералния резерв, тъй като прогнозите за инфлацията в еврозоната остават по-благоприятни и икономиката й се нуждае повече от стимул, отколкото американската.
Въпреки това, официалното обобщение на декемврийската среща показва нарастващи опасения сред политиците на ЕЦБ, че инфлационните рискове остават нагоре, като някои твърдят, че инфлацията "лесно може да се окаже над 2 процента" - което вероятно може да изисква по-бърза корекция от прогнозираното в момента.
Инфлацията, която продължава да изненадва с покачване, само ще засили тези опасения. Преди малко повече от година ЕЦБ оцени инфлацията средно 1,1% тази година - цифра, която почти се е утроила почти до декември. "Прогнозата на ЕЦБ от 4,1% за Q1 е спорна. Какво чака ЕЦБ?", коментира икономистът на Commerzbank Йорг Кремер след публикуването на данните в сряда.
Основното предизвикателство за политиката при днешната висока инфлация е, че тя се движи главно от скокове в цените на енергията и смущения във веригата на доставки, това не може да се поправи с по-строга парична политика в краткосрочен план.
Възможен плюс в данните за януари обаче бе, че основната инфлация се понижи до 2,3 процента от 2,6 процента през декември. Докато ЕЦБ е насочена към основната инфлация, тя следи отблизо базисните цени - които премахват нестабилните компоненти като храни и енергия - като индикация за средносрочно развитие на цените.
Междувременно ръстът на заплатите в еврозоната е намален, подкрепяйки аргументите на ЕЦБ, че инфлацията не изглежда да се задълбочава.
Някои икономисти обаче посочиха признаци, че инфлацията може да не остане преходна. Надценките на фирмите върху продукцията спрямо цените на суровините са по-изразени в еврозоната, отколкото другаде, изтъкна във вторник главният икономист на Института за международни финанси Робин Брук, предупреждавайки, че "нещо странно се случва" с инфлацията в еврозоната.
Според икономиста на ING Карстен Бжески, предизвикателството сега е да се избегне скачането от твърде много търпение към твърде много паника. "ЕЦБ ще трябва да насочва внимателно пазарните очаквания", каза той в изследователска бележка миналата седмица. "Банката ще трябва да потвърди новата си ястребовост, без да звучи твърде ястребово. Ако пазарните очаквания нараснат твърде бързо, по-високите лихвени проценти могат да подкопаят икономическото възстановяване."
В настоящия момент след декемврийската среща доходността на германските 10-годишни облигации, безрисковият еталон за дълга на еврозоната, се е повишила с почти 40 базисни пункта. Междувременно пазарите започнаха да повишават цените с 30 базисни пункта до края на годината.