Инфлацията в еврозоната се е повишила леко през юни до точно 2.0% - стойността, определена като цел от Европейската централна банка (ЕЦБ), което потвърждава, че периодът на неконтролируемо покачване на цените е приключил. Данните, публикувани от Евростат, съвпадат с очакванията на икономисти, анкетирани от агенция "Ройтерс"
Увеличението е символично - от 1.9% през май - и е резултат от противоречиви фактори: докато цените на енергията и индустриалните стоки продължават да натискат инфлацията надолу, услугите поддържат по-високи цени. Именно в сферата на услугите е регистрирано покачване от 3.3% през юни спрямо 3.2% месец по-рано, като само за юни увеличението е 0.7%. Това подкрепя аргументите на "ястребите" в ЕЦБ, че вътрешният инфлационен натиск остава устойчиво висок.
Основната инфлация, която изключва волатилните храни и енергия, остава стабилна на ниво от 2.3% - също в съответствие с прогнозите. На този фон, ЕЦБ вече е понижила основните лихвени проценти с два процентни пункта през последната година - от рекордните върхове, достигнати по време на борбата с инфлацията. Сега вниманието се измества към дилемата дали е необходимо допълнително облекчаване на паричната политика, предвид слабия икономически растеж.
Прогнозите сочат, че второ понижение на лихвата може да бъде направено до края на годината - до 1.75%, след което се очаква стабилен период преди евентуални нови вдигания в края на 2026 г.
Икономическата перспектива обаче е сериозно усложнена от ескалиращия търговски спор между Европейския съюз и администрацията на президента Доналд Тръмп в САЩ. Засега напрежението е понижило инфлационния натиск чрез спад в икономическото доверие, укрепване на еврото и поевтиняване на енергията. Но ако търговските бариери останат, ЕС вероятно ще отговори с ответни мерки - процес, който ще засили инфлационните рискове чрез преструктуриране на веригите за доставки и покачване на производствените разходи.
Допълнително притеснение създават фактори като необходимите инвестиции за "зелен преход" и застаряващото население в трудоспособна възраст, които според икономистите ще доведат до траен натиск върху цените в следващите години.
На този фон инфлацията може отново да се ускори - не заради повишено търсене, а заради структурни разходи, които ще трябва да бъдат поети от домакинствата и бизнеса в една все по-турбулентна глобална икономическа среда.