Американският технологичен гигант Intel обяви първата фаза на плановете си да инвестира 80 милиарда евро (87,9 милиарда долара) в Европа през следващите 10 години. Инвестицията се фокусира върху изследването и производството на полупроводникови чипове, които са решаващи компоненти в компютрите, смартфоните и други електронни устройства, съобщава "Дойче веле".
Компанията заяви, че германският град Магдебург е идентифициран като място на нов център за разработване на "два първи по рода си полупроводника". Германия беше описана като "идеалното място" за нов хъб, като Intel го нарече "силициев възел" за производство на чипове.
Компанията заяви, че проектът ще създаде 7 000 работни места в строителството и 3 000 постоянни високотехнологични работни места.
Освен това ще има десетки хиляди работни места при доставчици и партньори. Компанията също така ще разшири мощностите си във Франция, Ирландия, Италия, Полша и Испания.
France, Germany, Ireland, Italy, Poland and Spain.
— Intel News (@intelnews) March 15, 2022
Intel plans to invest more than €33 billion to advance a world class #semiconductor ecosystem in Europe. #IntelEurope https://t.co/pcHWRcPJEj pic.twitter.com/8FE7BlWJoq
През февруари Европейският съюз представи своя нов Закон за чипове, в който блокът обяви, че ще похарчи около 42 милиарда евро (48 милиарда долара) в публични и частни фондове, за да стане производител на микрочипове, с цел да се преодолее зависимостта от азиатските пазари.
Пат Гелсингер, главен изпълнителен директор на Intel, каза: "Планираните ни инвестиции са голяма стъпка както за Intel, така и за Европа. Законът за чиповете на ЕС ще даде възможност на частните компании и правителствата да работят заедно, за да подобрят драстично позицията на Европа в сектора на полупроводниците."
ЕС се стреми да засили икономическата си самодостатъчност в критичния сектор на полупроводниците, който е измъчван от недостиг на веригата за доставки повече от година.
Микрочиповете, известни още като полупроводници, се произвеждат основно в Азия. Зависимостта от ограничен брой производители на чипове в Азия породи опасения на Запад, тъй като огромният недостиг доведе до спиране на монтажните линии.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен приветства съобщението, като го нарече "първото голямо постижение по Закона за чипове на ЕС. Това е само началото", каза фон дер Лайен в туит, добавяйки, че "ние сме отворени за бизнес".
Intel's €80 billion European investment plan is a first major achievement under the #EUChipsAct.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 15, 2022
This is just the beginning. The #EUChipsAct will make Europe a leader in the global semiconductor production.
Europe is a powerhouse of innovation. And we are open for business. pic.twitter.com/lWPZX4tKE3