Испания ще изплати 2,5 милиона евро обезщетение на 75-годишен мароканец, прекарал 15 години в затвора за изнасилвания, за които по-късно е признат за невинен, постанови Върховният съд на страната.

Ахмед Томмухи, зидар, който се премества от Мароко в Испания през 1991 г. в търсене на нов живот, е бил осъден същата година на 24 години затвор за две изнасилвания и един грабеж, извършени в Каталуния, в североизточна Испания.

През декември той беше оправдан по последното останало обвинение след продължителна кампания за доказване на невинността му, в рамките на която една от предполагаемите жертви заяви, че той не е извършителят.

Върховният съд на Испания в четвъртък отмени по-ранно решение на Националния съд, който беше отказал обезщетение с аргумента, че в първоначалния процес не са допуснати грешки, въпреки оправдателната присъда.

Върховният съд постанови, че Томмухи е станал жертва на "недвусмислена и квалифицирана" съдебна грешка по време на процеса в Барселона, като посочи, че не е бил взет предвид експертен биологичен анализ, според който извършителят на изнасилванията не е той.

"Съдебната система съсипа живота ми", каза Томоухи пред репортери в петък. "Парите няма да му върнат здравето или младостта", каза той, добавяйки, че "откраднаха 36 години от живота ми".