Броят на пушачите в света през 2021 година достигна рекордно високи нива от 1,1 милиарда души. Проучване посочва, че през последните 30 години тютюнопушенето е причинило над 200 милиона смъртни случая. Годишните икономически разходи надхвърлят 1 трилион долара.

През 2005 г. в Япония пушат 49% от мъжете и 14% от жените. За 10 години този процент намалява до 18,2 процента от общото население.

Япония е най-големият пазар в света на устройства за нагряване на тютюн, като IQOS и Glo, и заслужава да бъде проучена поради значителното намаляване на процента на тютюнопушене в страната, коментират експерти. Спадът в процента на тютюнопушене в Япония се ускорява именно през последните години, тъй като на пазара от 2014 година се продават устройствата за нагряване на тютюн като IQOS.

Нагреваемите тютюневи изделия намаляват продажбите на цигари с 30%

Снимка 556615

Източник: Shutterstock

Заместник-директорът на Универсалната болница AOI в Кавасаки, Кумамару Хироя, обяснява, че никотинозаместващите терапии, като никотиновите пластири, не са дали желаните резултати и очаквания успех. Но когато нагреваемите устройства са пуснати на мeстния пазар, процентът на тютюнопушене започва значително да намалява - до 30% в рамките на 3-4 години.

Едно от най-разпростратените устройства за нагряване на тютюн на пазара е това на Филип Морис Интернешънъл - IQOS, което вече се употребява от над 20 милиона пълнолетни потребители по целия свят. От тях близо 73% (близо 15 милиона) са преминали напълно към бездимната алтернатива и са спрели да пушат цигари, по данни на компанията.

Данните от Национално здравно проучване за 2019 г. показват, че 76% от потребителите на тези устройства в Япония, са преминали напълно на тях и са спряли изцяло пушенето на цигари.

Швеция - другият отличник в борбата с тютюнопушенето

Снимка 556614

Източник: Shutterstock

Много пълнолетни пушачи по целия свят проявяват голям интерес към преминаването към по-малко рискови алтернативи, за да намалят вредата от тютюнопушенето. Швеция е една от страните с нисък процент на тютюношушене, но и с най-нисък процент на белодробни заболявания сред мъжете - пушачи и на свързаните с пушенето болести в Европейския съюз. Експертите отриват, че това може да се дължи на широкоизползвания там шведски снус.

Великобритания-лидер в намаляването на вредата от тютюна

Снимка 556613

Източник: Shutterstock

Здравните власти във Великобритания подкрепят електронните цигари като инструмент за спиране на цигарите и намаляване на вредата от тютюнопушенето. Агенцията за обществено здраве на Англия (Public Health England) категорично подкрепя, че електронните цигари са приблизително 95% по-малко рискови от горимите цигари и помагат на 20 000 души да се откажат годишно.

По данни на Световната вейпинг асоциация (World Vapers' Alliance) на всеки 100 души, които се опитват да откажат тютюнопушенето, 11 успяват с помощта на вейпинг устройствата, в сравнение само с 6, използващи никотинзаместващи терапии или само 4, които успяват без никаква подкрепа. Към момента близо 68 милиона са потребителите на електронни цигари по света.