Канада буквално ще спре производството на електроенергия от въглища до 2030 година, но ще предложи на провинциите гъвкавост по време на преходния период.
Това заяви министърът на околната среда на държавата Катрин Маккена, цитирана от Ройтерс.
Либералното правителство на Канада прокарва платформа в защита на околната среда. Миналият месец парламентът ратифицира Парижкото споразумение за климата.
Маккена поясни пред журналисти в Отава, че регулация за въглищата ще ускори поетапен график за четири провинции, които използват въглища за производство на електроенергия, според която те ще трябва да използват технология за справяне с въглеродните емисии или ще трябва да спрат електроцентралите.
Някои централи ще останат отворени, ако бъде постигнато еквивалентно намаляване на емисиите навсякъде, добави тя.
Премиерът на Канада Джъстин Трюдо обеща миналият месец да бъде въведена минимална национална цена на въглеродните емисии до 2018 година.
Данни показват, че Канада има малък шанс да изпълни поставените цели срещу климатичните промени, което в части се дължи на увеличените нива на емисии от енергийния сектор.
Justice for ALL
на 21.11.2016 в 20:31:42 #1Определено Канада има достатъчен научен потенциял, за да се справи с това предизвикателство. Един пазара обаче от 34 милиона души е нищо в сравнение със съседите им САЩ, а за Китай, да не говорим. Индия също не е от тези дето цапат по малко. Има решение на този проблем. Казва се торий - вече има учени, които разработват ториев рекатор. Торият е лесно добиваем, не е радиоактивен в естественото му състояние, и не може да бъде обогатен, така че да се изпозва за ядрени оръжия. Отпадъчният материял в сравнение с урана е почти никакъв. С други думи е ОК от всякъде. Защо не са го направили до сега? Ето отговора, който с няколко думи е: няма пари в него, защото лесно се добива и лесно се обработва. Ето линк: https://www.youtube.com/watch?v=uK367T7h6ZY