Въпреки че войната с Русия вече е в четвъртата си година, Киев не планира да принуждава украинските бежанци да се завърнат у дома, но активно работи върху стратегии за тяхното доброволно завръщане, пише Euronews.
От началото на пълномащабната инвазия през февруари 2022 г. около 4,8 милиона украинци са получили временна закрила в Европа. Това, което първоначално беше планирано като тригодишен механизъм за защита, току-що беше удължено до общо пет години, до март 2027 г.
Вицепремиерът Олексий Чернишов, който ръководи новото министерство за национално единство, отбеляза, че с нарастващото време за пребиваване в чужбина става все по-трудно да се върнат хората. Той подчерта, че Киев не иска да принуждава бежанците да се върнат, а да ги мотивира да се запазят свързани с Украйна и да обмислят завръщането, когато условията позволяват това.
В отговор на тези предизвикателства, Украйна стартира програмата "Центрове на единството", които предоставят правни, психологически, образователни и културни услуги на разселените украинци в чужбина, както и насърчават доброволното им завръщане, когато мирът се възстанови. Чернишов посочи, че Европейската комисия подкрепя инициативата и удължаването на програмата за временна закрила, което осигурява на бежанците яснота за плановете им през следващите години.
Според Чернишов, украинците в Европа са ценен актив за трудовия пазар, като те са професионални, образовани и трудолюбиви. В някои европейски държави като Полша и Литва повече от 60% от украинците, получили закрила, са в трудова заетост. Киев се надява, че след възстановяването на икономиката, тези хора ще се върнат с натрупан опит и ще помогнат за развитието на Украйна.
"След като Украйна възстанови и развие икономиката си, европейските страни ще дойдат за възстановяване. Кого ще доведат със себе си? Очевидно е, че на първо място ще обмислят украинци, които са професионално интегрирани в Европа, и най-вероятно ще им предложат работа в Украйна", посочи той.
Въпреки че икономическият растеж и по-нататъшното развитие несъмнено са важни, стабилният мир остава основната предпоставка за завръщането на хората, както и за икономическия растеж и просперитет на Украйна.
Брюксел обяви, че Европейската комисия ще назначи специален пратеник за украинците в ЕС.
Това би трябвало да помогне за предоставянето на по-добра информация на украинците относно прехода към различен правен статут от временна закрила, а също така да проправи пътя за постепенно завръщане и реинтеграция в Украйна.
gergan-vasilev
на 05.06.2025 в 15:26:56 #1Да не ги е*Ал луд да се връщат. ТЦК да ходи да ги събира като помияри по улиците и да ги праща да мрат за наркомана. Отделно получават солидни помощи в Европа.