Китай обръща поглед към Афганистан за по-тясно сътрудничество в областта на сигурността и икономическото в очевидни усилия да засили влиянието си в региона, докато САЩ и техните съюзници се готвят да изтеглят своите сили от страната, съобщава АП.
Официалната агенция "Синхуа" съобщи, че външните министри от Китай, Афганистан и Пакистан са се срещнали чрез видеоконференция в четвъртък и са се съгласили, че изтеглянето на чуждестранни войски от Афганистан трябва да се извърши по отговорен и подреден начин, за да се предотврати влошаването на ситуацията по сигурността в Афганистан и завръщането на "терористичните сили".
В него се цитира китайският външен министър Ван Йи, който заяви, че трите страни "са необходими за укрепване на комуникацията и сътрудничеството" в интерес на Афганистан и съседните страни.
"Сигурността и стабилността на Афганистан и региона са изправени пред нови предизвикателства, като изтеглянето на чужди войски от Афганистан се ускори, процесът на мир и помирение в Афганистан засегна, а въоръжените конфликти и терористичните дейности стават все по-чести", каза Уанг.
Китай отдавна недоволства от присъствието на американски и съюзнически сили в Афганистан, но също толкова е предпазлив страната да стане убежище за бунтовници, които биха могли да застрашат сигурността в региона на Синдзян, който споделя тясна граница с Афганистан.
"Синхуа" коментира, че Ван Йи, афганистанският външен министър Мохамад Ханиеф Атмар и пакистанският външен министър Шах Махмуд Куреши "подчертаха необходимостта ... да се забрани на всякакви терористични организации или лица да използват техните територии, за да участват в престъпни действия срещу други държави".
Китай се стреми да инвестира в афганистански ресурси, особено мед, но постоянните боеве между правителството, талибаните и други групи до голяма степен задържат подобни проекти. Китай също се стреми да засили вече тесните връзки с Пакистан чрез своята инициатива "Един пояс, един път", но икономическата слабост на страната и проблемите със сигурността пречат за успеха на този стремеж.
САЩ се готвят да завършат най-дългата си война, като изтеглят последните от 2500-3 500 войници, заедно със 7000 съюзнически сили на НАТО най-късно до 11 септември, пораждайки опасения от засилен хаос в страна.
По-рано Сергей Наришкин, директор на руската служба за външно разузнаване, прогнозира, че вътрешният конфликт в Афганистан ще се влоши в близко бъдеще.
"Вижте какво се случва в Афганистан сега. Ситуацията в тази страна, за съжаление, се влошава. Това води до изостряне на вътрешния конфликт, ние просто прогнозираме, че този конфликт ще се разпали в близко бъдеще".
Ръководителят на СВР коментира, че конфликтът в Афганистан ще се задълбочи, "тъй като неуспешната операция на САЩ, която преди 20 години беше наречена "Решителна подкрепа", завършва с решително бягство".
Хирам
на 05.07.2021 в 20:18:47 #2Извод- никога недей сътрудничи на чужденците против народа си, защото рано или късно ще увиснеш като бившия им презединт Наджибулла в центъра на Кабул за храна на гаргите. А казват, че регентът принц Кирил плачел като дете като ги водели на разстрел 1946
GolaVoda
на 12.06.2021 в 22:06:57 #1Поставете се на мястото на хилядите авганистанци, които са сътрудничели на САЩ и ще разберете за какво става въпрос... Ако щатите не им осигурят сигурен коридор към трета страна с тях е свършено. Вероетно най добре е към Пакистан но към големите градове в Пакистан, защото в провинцията пак няма да са защитени.