Китай за първи път успешно захрани "изкуственото си слънце" с реактор за ядрен синтез, съобщи държавна медия, цитирана от АФП.
Според осведомителната агенция това е голям напредък в проучването на възможности в сферата на ядрената енергетика.
Реакторът HL-2M Tokamak е най-големият и най-съвременната ядрена технология на Китай за експериментални проучвания на ядрен синтез. Учените се надяват технологията потенциално да отключи чист и мощен енергиен източник.
Използва се мощно магнитно поле за синтез на гореща плазма и може да достигне температура от над 150 милиона градуса по Целзий, което е приблизително 10 пъти по-горещо от ядрото на Слънцето, информира People's Daily.
Разположен в югозападната провинция Съчуан и завършен през миналата година, реакторът често е наричан "изкуствено слънце" заради високата температура и производителната мощност.
"Развитието на енергия от ядрен синтез не само е начин да разреши стратегическите енергийни нужди на Китай, но също е от голямо значение за бъдещото устойчиво развитие на националната икономика и енергетика на Китай", допълва вестникът.
Китайски учени работят върху разработването на по-малки варианти на реактори с ядрен синтез от 2006 г.
Те планират да използват реактора в сътрудничество с учени, които работят по Международния термоядрен експериментален реактор (ИТЕР) - най-големият изследователски проект с ядрен синтез в света, който е базиран във Франция и се очаква да бъде завършен до 2025 г.
Синтезът се разглежда като Свещения Граал в енергетиката.
glider
на 20.03.2024 в 15:00:07 #4№№ 2/3, то ако погледнеш на какво мязат първият ДВГ, първият реактивен двигател, първият транзистор в сравнение със сегашните им аналози - ами едни грозни патета, нищо повече. Ама от тях е започнало всичко, на което днес се крепи съвременният технологичен свят. А колкото до китайците - като видях обозначението и ми светна под шапката - в общи линии №1 го е разяснил. Но даже и така, използването на чужди достижения/знания в областта говори само по себе си за потенциал - научен, технически, финансов.
GolaVoda
на 04.12.2020 в 15:12:56 #3прощавайте..колко секунди е продължил синтеза???
GolaVoda
на 04.12.2020 в 15:12:09 #2и колко секунди е продължил синезаа...не казвате.. ами какво казвате изобщо?
hmmm
на 04.12.2020 в 14:13:01 #1Думата „токамак“ (съкр. от руския израз „ТОроидальная КАмера в МАгнитных Катушках“) е експериментално устройство с тороидална форма, т.е. подобна на кравай, в което се създава и удържа високотемпературна плазма. Главната цел на провежданите експерименти е да се постигне управляем термоядрен синтез, който е един от най-перспективните бъдещи енергийни източници. Токамакът е разработен от съветските физици Игор Там и Андрей Сахаров през 50-е години на XX век и вдъхновен от идеята на Олег Лаврентиев. През 1963 година в Русия започва да работи първият експериментален термоядрен реактор в света.