Близо три месеца след началото на военната интервенция в Либия, политическият натиск върху Барак Обама все повече се увеличава. Той е атакуван от републиканците заради включването на САЩ в една скъпо струваща операция срещу режима на Кадафи.

От лагера на президента, изправени пред нестихващата критика, подчертават, че участието в мисията на НАТО в Либия, се различава от едностранно включване на американски войски във войната.

Мисията в Либия продължава по дълго от предвиденото. До 3 юни само американските военни операции в Либия са стрували близо 715 милиона долара. Изчислено е, че цената ще достигне до 1,1 милиарда долара до началото на септември, ако мисията започнала в изпълнение на резолюция 1973 на съвета на сигурност на ООН продължи.

Според републиканеца сенатор Джон Макейн, последствията от това забавяне, ще бъдат едно сериозно недоволство в Конгреса срещу политиката на Обама.
На 3 юни републиканците депозираха искането към президента да представи в срок от 14 дни подробен доклад върху военната интервенция в Либия.

Администрацията на Обама, на свой ред заяви „ Американските сили имат една роля ограничена и поддържаща в интернационалната коалиция". Според доклад съставен от привържениците на Обама, президента по никакъв начин не е превишил прерогативите си.