Страните от Европейския съюз все още не са обсъждали въпроса за поставянето на коронавирусна ваксина като условие за издаване на шенгенски визи. Това заяви в сряда на онлайн брифинг ръководителят на делегацията на ЕС в Русия, посланик Маркус Едерер, цитиран от ТАСС.

"Все още не можем да кажем конкретно дали ще има изисквания за издаване на шенгенски визи по отношение на ваксинацията", каза той. "Този въпрос е много уместен, но той трябва да бъде адресиран преди всичко до Световната здравна организация (СЗО), където има дискусия относно взаимното признаване на сертификатите за ваксинация."

Дипломатът заяви, че въпросът за взаимното признаване на сертификатите за ваксинация за осигуряване на свобода на движение в рамките на ЕС "в момента се обсъжда между страните членки и между институциите в Брюксел, но нито в Европейския съюз, нито в СЗО все още не са стигнали до нищо конкретно."

ЕС има цел: Договор за ваксинационни сертификати до края на месеца, после и по света

ЕС има цел: Договор за ваксинационни сертификати до края на месеца, после и по света

Иска и 70% ваксиниране на възрастните в блока до лятото

На свой ред посланикът на Португалия в Русия Пауло Визеу Пинейро, който взе участие в онлайн брифинга като представител на председателстващата държава в управляващите органи на ЕС през първата половина на тази година, обърна внимание на необходимостта от обмен на данни в областта на борбата с разпространението на коронавирусната инфекция.

"Знам, че понастоящем се провеждат определени консултации между "Гамалея ", който произвежда ваксината "Спутник V" и европейските власти, по-специално Европейската агенция по лекарствата", коментира той.

"Обществото се нуждае от ваксини, които са правилно тествани и ние не се ръководим от геополитически съображения за такива ваксини", продължи посланикът.

"Освен Pfizer или AstraZeneca, всички други ваксини, преминали през процеса на регистрация, ще бъдат добре дошли в ЕС, включително лекарства от Русия, Китай и други страни, защото нашето общо предизвикателство е да ваксинираме цялото население и това може да наложи използването на повече от една ваксина от няколко компании, ако те са правилно тествани и регистрирани."

Пинейро коментира международната инициатива COVAX, която има за цел да преодолее пропастта между най-бедните страни по отношение на ваксинацията и да осигури достъп до коронавирусната ваксина за най-бедните слоеве от населението.

"Ако това не бъде направено, тогава в крайна сметка дори най-богатите и най-развитите държави ще се върнат към изходната точка на пандемията", каза той. "Вярвам, че Русия, Китай и САЩ биха могли да окажат значителна помощ за усилията по COVAX".

Русия очаква да получи одобрение от ЕС за Sputnik V през февруари

Русия очаква да получи одобрение от ЕС за Sputnik V през февруари

Москва и Анкара дистрибуция и производство в Турция