Около 500 милиона души са принудени да останат по домовете си по света заради пандемията от коронавирус, показва справка на АФП.
От Китай до Чехия и Венецуела правителствата призоваха гражданите си да останат по домовете си в опит да се забави разпространението на вируса.
Китайската централна провинция Хубей и столицата й Ухан, където се появи COVID-19 в края на миналата година, е отцепена от света от края на януари. Там все още е наложена карантина, но ограниченията за движение бяха облекчени на 14 март за провинцията с повече от 50 милиона жители.
Най-малко 8 държави последваха китайската провинция с подобни карантини мерки: Италия от 10 март, Испания от 14 март, Ливан от 15 март, Чехия от 16 март, Франция, Израел и Венеуела от 17 март и Белгия от 18 март. Това означава, че 240 милиона души в тези 8 държави са задължени да стоят по домовете си.
В най-малко четири държави - Австрия, Великобритания, Германия и Иран - призоваха хората възможно най-много да ограничат контактите и движението си, като не са задължени да стоят по домовете си.
В тези четири държави живеят около 240 милиона души. Тези призиви на властите обаче имат ограничен ефект.
В Германия, където бяха организирани няколко "корона партита" в паркове, канцлерът Ангела Меркел призова германците лично да се ангажират в борбата срещу вируса.
В Иран властите се оплакват, че въпреки предупрежденията пазарите са пълни с хора заради иранската нова година в петък.
Най-малко 6 държави и територии са наложили полицейски час: Тунис, Боливия, Сърбия, Ню Джърси и Пуерто Рико и столицата на Филипините - Манила.
На тези територии живеят повече от 50 милиона души.
По последни данни на Световната здравна организация по света има над 207 000 потвърдени случая, а починалите са повече от 8600. Регистрирани са случаи в 166 държави. Данните на Университет "Джон Хопкинс" показват над 218 000 случая и близо 9000 починали в 158 държави.
Можете да следите случаите на коронавирус в България на сайта на Военномедицинска академия, на сайта на Министерството на здравеопазването и за света на инфографиките на Световната здравна организация и на Университет "Джон Хопкинс".