Либералният кандидат на Демократическата партия Мун Дже-ин печели предсрочните президентски избори в Южна Корея, съобщава Франс прес, позовавайки се на екзит пол.

41,4% от южнокорейците са гласували за 64-годишния Мун, според проучванията на трите големи местни медии MBC, KBS и SBS, предаде "Йонхап".

Далеч назад е консерваторът Хон Чжун-пхе с 23,3%, информира БиБиСи. Центристът Ан Чхол-су е трети с 21,8% подкрепа.

Новоизбраният държавен глава подкрепя диалог с КНДР, което би било промяна в политиката на Южна Корея към северния съсед.

Президентски избори в Южна Корея

Президентски избори в Южна Корея

За поста има 13 кандидати

През уикенда Пхенян изрази надежда либералите да спечелят изборите, тъй като се надяват, че двете държави могат да възобновят диалога.

Предсрочните избори се проведоха след разразилия се корупционен скандал, който доведе до свалянето на бившия държавен глава Пак Гън-хе.

Победителят на изборите веднага ще положи клетва като нов държавен глава, като ще се избегне традиционният двумесечен преходен период.

КНДР призова за прекратяване на конфликта с Южна Корея

КНДР призова за прекратяване на конфликта с Южна Корея

Призовава се за "нова ера на обединение"

Новият президент ще служи пет години.

Над 10 млн. души пуснаха бюлетината си още в четвъртък и петък, като гласуването приключи днес.  

Избирателната активност е около 80% - по-висока от 75,8% през 2012 г.