Лидерът на "Ал Кайда" в Йемен е задържан от няколко месеца, се посочва в доклад на ООН, информира АФП.
Осведомителната агенция отбелязва, че това се разглежда като голям пробив в борбата със световния джихадизъм.
В документа пише, че Халид Батарфи, лидер на "Ал Кайда на Арабския полуостров"(AQAP) е арестуван от няколко месеца. Неговият заместник Саад Атеф ал Авлаки е загинал по време на операция в град Ел Гайда през октомври.
Докладът, представен пред Съвета за сигурност на ООН от мониторингова група към световната организация, която е специализирана в следенето на екстремистки групировки, е първото официално потвърждение за ареста на Батарфи след разпространението на непотвърдена информация.
Не се разкрива къде е задържан лидерът на групировката и други подробности за операцията през октомври.
Но SITE Intelligence Group, който следи онлайн активността на джихадистките организации, отбеляза през октомври, че непотвърдена информация разкрива, че Батарфи е арестуван от йеменските сили и е предаден на Саудитска Арабия.
AQAP разкри, че е назначил Батарфи за лидер на групировката през февруари 2020 г. след убийството на предшественика му Касeм ал Рими при бомбардировка на САЩ в Йемен. Батарфи се смята, че е на около 40 г.
Вашингтон разглежда AQAP като най-опасния клон на "Ал Кайда".