Отношението на Китай към Литва е "аларма за събуждане" за Европа, каза в сряда заместник-министърът на външните работи на Литва, докато призова Европейският съюз да бъде единен в отношенията си с Пекин, съобщава "Ройтерс".
Китай поиска през август Литва да оттегли посланика си в Пекин, след като Тайван обяви, че офисът му във Вилнюс ще се нарича Тайванско представителство в Литва.
Страната с около 3 милиона души население тази година също се оттегли от механизма за диалог "17+1" между Китай и някои страни от Централна и Източна Европа, Съединените щати виждат усилие на Пекин да раздели европейската дипломация.
Смущенията в търговията, предизвикани от напрежението, представляват риск за икономическия растеж на Литва.
"Мисля, че това е сигнал за събуждане по много начини, особено за европейците да разберат, че ако искате да защитите демокрацията, трябва да я отстоявате", каза литовският заместник-министър на външните работи Арнолдас Пранкявичюс на форум за сигурност в Вашингтон.
За да може Европа да бъде надеждна в света и като партньор на САЩ, тя трябва "да се обедини по отношение на Китай", каза Пранкявичюс.
"Китай се опитва да дава пример с нас - негативен пример, така че другите страни непременно да не следват този път и следователно е въпрос на принцип как реагира западната общност, САЩ и Европейския съюз" той каза.
Китай, който твърди, че Тайван е своя собствена територия, редовно се ядосва от всякакви ходове, които биха могли да предполагат, че островът е отделна държава.
Само 15 държави имат официални дипломатически връзки с Тайван, но много други имат де факто посолства, които често се наричат търговски офиси, използвайки името на град Тайпе, за да се избегне препратка към самия остров.
Ходът на Литва да напусне механизма "17+1" не беше антикитайски, а проевропейски, добави Пранкявичюс.
"Трябва да говорим по единен и последователен начин, защото в противен случай не можем да бъдем надеждни, не можем да защитим интересите си и не можем да имаме равностойни отношения с Пекин", каза той.
Пранкявичюс критикува и режима на Александър Лукашенко в Белраус за диктарура и нарушения на правата на човека. Европейскитя съюз трябва да бъде единен и солидарен срещу такива диктатури и техните действия.
Honour & privilege today to address the acclaimed @AspenSecurity forum in #Washington, in a dynamic discussion with PBS @NewsHour Foreign and Defense Correspondent @nickschifrin. And to share the Lithuania story in defending democracy in dealings with #Belarus, #Russia & #China. pic.twitter.com/umz2zJLVTR
— Arnoldas Pranckevičius (@APranckevicius) November 4, 2021
Ohoboho
на 04.11.2021 в 21:19:53 #3"държава" колкото едно китайско село.... смешници
mAs7eRa!
на 04.11.2021 в 18:04:19 #2Неонацистите да си траят, че ако наистина стане конфликт, първи ще го отнесат без никой да ги забележе или да им обърне внимание
avedar52
на 04.11.2021 в 15:50:44 #1Колкото по-дребно е кучето, толкова повече лае, не за друго, а от страх, надява се да сплаши големите, които изобщо не го забелязват!