Ливанските власти не са участвали в бягството от Япония на бившия шеф на френско-японския автомобилен алианс Renault - Nissan - Mitsubishi Карлос Гон, който беше под домашен арест. Това заяви ливанският държавен министър по президентските въпроси Салим Джареша в интервю, публикувано в сряда пред репортери на американския вестник The Wall Street Journal.

Полицията на Япония разследва бягството на Гон

Полицията на Япония разследва бягството на Гон

Разплитане на скандала

"Ливанското правителство няма нищо общо с бягството му - каза Джареша. - Не знаехме нищо за обстоятелствата на неговото бягство". Държавният министър поясни, че ливанските власти очакват Япония да предаде информация, свързана с Гон. Джареша каза, че ливанското правителство многократно е изпращало искания за екстрадиция на Гон до японски служители, но не е получило отговор. Изданието отбелязва, че ливанските власти преди това са изразили готовност да повдигнат обвинения за корупция срещу Гон. Както обясни Джареша, това може да се случи само след като японската страна прехвърли исканата информация.

Според източниците на изданието бягството на предприемача от Япония се подготвяло в продължение на няколко месеца. Твърди се, че е бил на борда на частен самолет, който първо е пристигнал от Япония в Турция, а след това е продължил към Ливан. Според изданието, Гон смята, че в Ливан процесът му може да е по-справедлив, отколкото в Япония.

Скандален бивш автомобилен шеф ще говори пред медии

Скандален бивш автомобилен шеф ще говори пред медии

Карлос Гон ще говори от Бейрут

Според източници във вестника предприемачът бил крайно недоволен от факта, че в Япония съдът ограничил възможността му да контактува със съпругата си. Бизнесменът се опасяваше, че процесът по неговия случай може да се проточи за няколко години. "Той не можа да види жена си. Не му беше казано кога ще започне процесът", каза един от източниците. "Това беше унизително. Това беше морално мъчение."

Гон, който има гражданство на Франция, Бразилия и Ливан, беше арестуван от прокурора в Токио на 19 ноември 2018 г. Според разследването той не е декларирал правилно възнаграждението си от 9 милиарда йени (повече от 80 милиона долара) като председател на борда на директорите на Nissan. Срещу него бяха повдигнати и други обвинения. През април 2019 г. Гон бе освободен от затвора и изпратен под домашен арест под гаранция.