Международната Агенция по Енергетика (МАЕ) заяви, че метановите емисии, създавани при обработката на петрол, газ и въглища са значително по-високи отколкото правителствата твърдят, информира Асошиейтед прес.

Анализите на базираната в Париж агенция показват, че емисиите са с около 70% повече отколкото в данните, предоставени от правителствата по света. Те добавиха, че ако се спре теча и всички дупки се запушат, то уловеният метан ще е достатъчен да осигури енергийните запаси на Европа.

Данните показват, че има нужда от мониторинг и по стриктна политика за намаляването на емисиите на мощния парников газ, споделят от МАЕ.

Според експертите метанът е главната причина за повишаване на температурите с около 1/3 от началото на Индустриалната революция. Газът се задържа значително по-малко време в атмосферата от карбоновия диоксид.

Горенето на метан изглежда като бърз и решителен начин за ограничаване на климатичните промени в идните десетилетия.

От МАЕ съобщиха, че метановите емисии в енергийния сектор са се покачили с 5% през изминалата година. Метанът, който е изтекъл в атмосферата е с обем 180 млрд. Кубически метра.

Страните с най-високи метанови емисии са Китай, Русия, САЩ, Иран и Индия.

МАЕ: Цените на електроенергията могат да останат високи още 3 години

МАЕ: Цените на електроенергията могат да останат високи още 3 години

Държавите трябва да направят сериозни промени в производството на ток