Съветът за сигурност на ООН трябва да обмисли назначаването на специален пратеник за климатичната сигурност, който да координира усилията на съвета в тази област. Това заяви френският президент Еманюел Макрон във вторник, цитиран от "Ройтерс". "Борбата с изменението на климата и за опазването на околната среда е въпрос на мир и сигурност. Призовавам Съвета за сигурност да вземе предвид тези въпроси като част от своя мандат", каза Макрон на виртуално заседание.
Френски съд постанови в началото на месеца, че държавата е отговорна за провала си да предприеме достатъчно мерки за спиране на климатичните промени, връчвайки победа на неправителствените организации по знаково дело, подкрепено от над 2 млн. граждани. Съдиите обаче заявиха, че ще им отнеме още два месеца, за да решат дали е необходимо правителството на президента Еманюел Макрон да бъде принудено да предприеме стъпки, за да гарантира, че то е изпълнило целите си за екологизиране на икономиката.
Припомняме, че климатичните промени са основната тема, която Съветът за сигурност на ООН обсъжда на заседанието си днес. Глобалните усилия за справяне с климатичните промени са на първо място в дневния ред на международната общност, въпреки че експерти по опазване на околната среда се опасяват, че се прави твърде малко твърде късно за борба с проблема.
Понастоящем Великобритания е едномесечен председател на Съвета за сигурност, който е натоварен с осигуряването на международен мир и сигурност. Негови постоянни членове са Китай, Франция, Русия, Великобритания и САЩ. Наред с постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН има и 10 непостоянни членки, избрани за срок от две години. Понастоящем тези членове са Естония, Индия, Ирландия, Кения, Мексико, Нигер, Норвегия, Сейнт Винсент и Гренадини, Тунис и Виетнам.
САЩ са вторият по големина замърсител с парникови газове в света след Китай. При управлението на новата администрацията на президента Джо Байдън страната вече се присъедини отново към Парижкото споразумение за климата - исторически договор между страните за намаляване на въглеродните емисии, изоставено от бившия президент Доналд Тръмп.
Повече от 120 държави обещаха да се превърнат във въглеродно неутрални до средата на века.
boris-tzakov
на 24.02.2021 в 04:12:40 #2Повече от 120 държави обещаха да се превърнат във въглеродно неутрални до средата на века. Независимата Република Тексас сред тях ли е?
nasich
на 24.02.2021 в 01:30:34 #1Тези имат болните амбиции да управляват вулканите. Аман от търтеи и бели червеи.