В Китай отбелязват 30 г. от кръвопролитните студентски демонстрации в Пекин с мълчание и засилени мерки за сигурност, пише "Гардиън".
Правителството здраво работи за потискане на дебатите за една от най-мрачните глави в историята на страната, когато Пекин разположи танкове и войници, които избиха хиляди демонстранти, част от движение, призоваващо за демократични реформи.
Днес властите засилиха мерките за сигурност на площад "Тянанмън" в Пекин, където на 3 срещу 4-ти юни 1989 г. хиляди хора бяха избити.
Тълпи от туристи чакат на опашки, за да преминат през охраната, която проверява документите и багажа им. Цивилни и униформени полицаи патрулират в района. Бронирана полицейска кола е паркирана на улица, която води към площада. Запитан за допълнителните проверки, полицай отговори: "Днес е малко специален".
Пътят към площада е блокиран. Не се допускат чуждестранни журналисти на площада. Цивилни полицаи не позволяват на журналистите да правят снимки, като разтварят чадъри пред тях.
Китай излезе с няколко съобщения по повод годишнината, но като цяло трагичното събитие се пропуска в учебниците по история. Днес официалните медии не споменаха годишнината, а вместо това излязоха със статии за кампания на китайския лидер Си Дзинпин за събирането на боклука и с призиви да се "помни мисията" на Китайската комунистическа партия.
Според различни информации броят на загиналите на площада през 1989 г. е между 3000 и 10 000 души.
Когато бъдат притиснати да коментират кръвопролитието, официални представители оправдават решението на правителството да използва сила като необходимост за стабилността и развитието на страната. "Правилната" политика за прекратяване на "политическата буря" тогава, според военния министър на Китай.
В понеделник държавният таблоид Global Times похвали отговора на правителството, наричайки го "ваксиниране" на китайското общество, което му дава "имунитет срещу всякакви големи политически трусове в бъдеще".
Десетки активисти са задържани преди навършването на годишнината, а цензурата е засилена. Наложени са ограничения на "Майките от Тянанмън" - група от възрастни жени, чиито деца са загинали при протестите.
Днес на търсачката на микроблога Weibo са блокирани думи и числа като "Тянанмън" и "6,4,30".
В Хонконг активисти ще отбележат годишнината с бдение със свещи. Очаква се около 180 000 души да участват.
Въпреки цензурата някои китайски граждани са намерили начини да отбележат деня. Те публикуват поеми, снимки и песни.