Канцлерът на Германия Ангела Меркел заяви, че се надява днес всички страни членки да постигнат ангажимент за климатична неутралност до 2050 г., информира "Политико".

"Ще бъде силен сигнал, ако Европа стане континентът с климатична неутралност до 2050 г., но ние трябва да видим как ще протече дискусията", каза тя пред журналисти преди днешната среща на върха на Европейския съвет.

Шефът на ООН: Провалът с климата ще означава икономическа катастрофа

Шефът на ООН: Провалът с климата ще означава икономическа катастрофа

"Прекалено дълго време корпорациите разгласяваха фалшивата история, че икономическият растеж и справянето с климатичните промени са несъвместими"

Меркел отбеляза също, че очаква "много добро сътрудничество" с новия председател на Европейския съвет Шарл Мишел и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Фон дер Лайен от своя страна също изрази надежда да получи подкрепата на страните членки за нейния "Европейски зелен курс" и подчерта, че са необходими спешни действия.

"Ние виждаме колко разрушителни са климатичните промени и знаем, че трябва да действаме", добави тя.

Евролидерите решават за въглеродна неутралност на ЕС до 2050 г.

Евролидерите решават за въглеродна неутралност на ЕС до 2050 г.

Повечето страни членки на ЕС подкрепят плана Общността да стане въглеродно неутрална

Евролидерите се срещат днес в Брюксел в нов опит да приемат решение ЕС да постигне въглеродна неутралност до 2050 г.

Повечето страни членки на ЕС подкрепят плана Общността да стане въглеродно неутрална до 2050 г., но Унгария, Полша и Чехия имат резерви.

Премиерът на Люксембург Ксавие Бетел коментира искането на Чехия да се разшири ядрената енергетика за постигане на климатична неутралност. Бетел отговори, че атомната енергетика не е устойчива, не е безопасна и "ние все още не знаем какво да правим с отпадъка".

Какво предвижда „Европейският зелен курс” на Фон дер Лайен?

Какво предвижда „Европейският зелен курс” на Фон дер Лайен?

Фон дер Лайен иска ЕС да намали въглеродните емисии с най-малко 50% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г.

"Ако държавите искат да го направят, това е тяхно право, но не и със средства на ЕС", категоричен е премиерът.

Унгарският премиер Виктор Орбан коментира пред журналисти: "Ние всички знаем, че климатичните промени са голям проблем". Той добави, че борбата е голямо начинание и "всеки също знае, че струва много пари".

Унгарското правителство иска европейската икономика да бъде климатично неутрална до 2050 г., но не трябва да се позволява на "брюкселските бюрократи" "бедните народи и бедните държави" да плащат цената в борбата срещу климатичните промени. Унгария иска да види "ясни финансови гаранции" и че "веднъж и завинаги" ще спре критиката към ядрената енергетика. Без ядрена енергетика няма да има въглеродно неутрална европейска икономика, предупреди Орбан.