Правителството на германския канцлер Ангела Меркел е пред засилващ се натиск да похарчи част от рекордния бюджетен излишък за данъчни облекчения и инвестиции в остарялата инфраструктура, пише "Гардиън".
Въпреки че през последните месеци икономиката на страната се забави, Германия има излишък от 13,5 милиарда евро в края на 2019 г. благодарение на увеличените данъчни постъпления и на ниските лихви.
Днес германският вестник "Билд" излезе със заглавие "Канцлер, раздай парите!", обобщавайки настояването на икономисти, коментатори и лобисти правителството да изостави манията си за балансиран бюджет, тъй наречената "черна нула", и да използва излишъка в така необходимите инфраструктурни проекти в страната, както и за намаляване на данъците върху доходите.
По-рано днес Германия обяви, че ще инвестира десетки милиарди евро в железопътната мрежа. Но критици коментират, че повечето от парите няма да са достатъчни за компенсиране на годините на бездействие.
През почти 15-годишното управление правителството на Меркел не е намалявало данъците. През 2007 г. ДДС беше увеличено с 3% за съживяване на икономиката.
Редакцията на "Билд" напомня на Меркел, че е обещала да реформира данъчните закони на Германия и да облекчи данъкоплатците, но в место това по време на 5165 дни управление тя увеличи тежестта им. Средната данъчна ставка (19,7%) се е увеличила до 23,2 на сто от 2005 г., когато Меркел пое управлението.
Освен тези 13 милиарда евро, които финансовият министър Олаф Шолц има в наличност, той има още 5,5 милиарда евро, които са отделени настрана по време на бежанската криза през 2015 г.
Имахме малко късмет, но разбира се това също е в резултат и на нашето добро икономическо управление, коментира Шолц, след като обяви бюджетния излишък. Той категорично отхвърли идеята за намаляване на данъците и отхвърли планове за редуциране на така наречения солидарен данък, който се плаща от всички германци за финансиране на почти 30-годишен проект за изравняване на стандарта след обединението.
Въпросът какво да се прави с излишъка предизвика разногласия в правителството. Икономическият министър Петер Алтмайер има конкретни планове за намаляване на корпоративния данък и за премахване на солидарния данък.
Според експерти време е германците да видят нещо от този излишък.
Зелената партия и някои членове на християндемократите на Меркел настояват част от излишъка да бъде инвестиран в зелени технологии и по-голямо свързване на икономическия растеж с опазване на околната среда.