Германският парламент ще проведе второ гласуване във вторник за избора на Фридрих Мерц за канцлер, след като консервативният лидер не успя да спечели абсолютно мнозинство на първия тур, задълбочавайки политическата нестабилност в най-голямата икономика на Европа, предава "Ройтерс".

69-годишният Мерц, който изведе консервативния блок ХДС/ХСС до победа на изборите през февруари и сключи коалиционно споразумение със Социалдемократическата партия (СДП), получи 310 гласа — шест по-малко от необходимото мнозинство. Девет депутати се въздържаха, а 307 гласуваха против него. Най-малко 18 коалиционни депутати не го подкрепиха.

"Цяла Европа - може би дори светът - наблюдава този втори кръг", заяви Йенс Шпан, лидер на парламентарната група на ХДС/ХСС, призовавайки депутатите да осъзнаят отговорността си.

Неуспехът на Мерц, първи подобен случай в следвоенна Германия, постави под въпрос планираните му визити във Франция и Полша. Яна Пулиерин от Европейския съвет по външни отношения заяви, че надеждите Германия да се утвърди като проевропейска опора на стабилността "бяха попарени с последици далеч отвъд нашите граници".

Според италианския външен министър Антонио Таяни, стабилността на Германия е решаваща и за предотвратяване на възхода на популизма. Анализаторите подчертават, че разногласията в коалицията могат да отслабят способността на Мерц да провежда политики, дори и да бъде избран на втория тур.

Политическата криза се отрази и на пазарите — германските акции удължиха спада си след рекордни равнища, подхранени от очаквания за по-високи държавни разходи.

Провалът на Мерц се дължи отчасти на вътрешна съпротива срещу политически компромиси, номинации за кабинета и разхлабване на фискалната дисциплина чрез нов пакет от заеми. Карстен Бжески от ING Research посочи, че вотът показва разногласия в ХДС относно фискалния обрат.

Единственият очевиден печеливш засега е крайнодясната "Алтернатива за Германия" (АзГ), която се нареди втора на изборите и води в някои от последните проучвания, според социолога Манфред Гюлнер. Той предупреди, че доверието в политическите институции е допълнително подкопано.

Ако Мерц не успее отново, Бундестагът разполага с 14 дни да избере него или друг кандидат.

"Алтернатива за Германия" обжалва обвяването си за екстремистка организация

"Алтернатива за Германия" обжалва обвяването си за екстремистка организация

Кремъл описа обявяването като част от "вълна от рестрикции срещу партии и личности в Европа"