Премиерът на Великобритания Тереза Мей обяви, че страната трябва да се изправи пред някои "тежки факти" относно Брекзит, включително намаляване на достъпа до единния пазар на ЕС, съобщават "Гардиън" и други медии.
Мей очерта визията си за бъдещето на страната и отношенията с ЕС.
В някои случаи достъпът до единния пазар ще бъде по-малък в сравнение със сега, разкри тя и допълни, че реципрочният достъп до пазарите ще намалее.
Тя повтори, че британското правителство е ангажирано да установи нови и дълбоки търговски отношения със съюза след напускането на Обединеното кралство.
Нито ЕС, нито Великобритания ще получи в преговорите всичко, което иска, каза Тереза Мей в реч в Меншън хаус в Лондон. Но тя изрази увереност, че ще бъде постигнато споразумение между Лондон и Брюксел, което ще е удобно и за двете страни.
По отношение на казуса със Северна Ирландия, премиерът още веднъж изтъкна, че Великобритания намира за неприемливо страната да бъде откъсната от британския пазар с оставането си в единния пазар на ЕС. Мей каза, че ще бъде направено всичко възможно да се избегне "твърда" граница, за да се съхрани постигнатият мир в региона.
Не искаме да се връщаме към "твърда" граница с Ирландия, подчерта тя и добави, че Великобритания, Ирландия и ЕС ще работят за намиране на решение.
Министър-председателят изложи пет принципа, които ще направляват новите търговски отношения с ЕС.

Източник: ЕПА
Първо, по думите й, трябва да бъдат "реципрочни и обвързващи, за да се осигури честна и открита конкуренция".
Второ, разкри Мей, трябва да има "арбитражен механизъм", който да е напълно независим.
Трето, трябва да се поддържа постоянен диалог и консултации, каза тя.
Четвъртият принцип, според премиера на Обединеното кралство, трябва да е свързан със сключване на споразумение за защита на данните, а петият принцип - ЕС и Великобритания трябва да поддържат връзките между народите.

Източник: ЕПА
Тереза Мей обобщи, че тези принципи трябва да бъдат основите, поддържащи новото бъдещо партньорство.
По думите й Островът ще се ангажира да прилага високи регулаторни стандарти.
Тя изключи търговското споразумение с ЕС да е по модела с Канада и Норвегия.
Според нея Европейският съд не може да бъде крайният арбитър след Брекзит и че случаите след Брекзит ще бъдат решавани в британските съдилища. Но решенията на Европейския съд ще се вземат под внимание, стана ясно от думите й.

Източник: ЕПА
Премиерът заяви, че финансовите услуги трябва да влизат в подготвяното търговско споразумение.
Мей увери, че е близо до договаряне с ЕС на условията, при които ще се осъществи Брекзит.
Мей съобщи, че след Брекзит Великобритания иска да остане част от Европейската агенция по лекарствата, Европейската агенция по химикалите и Европейската агенция за авиационна безопасност. Но тя подчерта, че Обединеното кралство няма да бъде част от единния цифров пазар.
Речта на Мей продължи около час.