Индийският премиер Нарендра Моди заяви на китайския президент Си Дзинпин, че отношенията им са постигнали стабилност и инерция през последната година и ще управляват своите различия благоразумно, като не им позволяват да се превърнат в спор, предаде AP.

Те се срещаха в момент на напрежение заради подкрепата на Пекин за съперника на Индия в Пакистан в противопоставянето на понижаването на полуавтономията на Кашмир и продължаващите ограничения в спорния регион на Ню Делхи.

Без да навлиза в подробности, Си Дзинпин подчерта в своето изявление, че е имал откровени и задълбочени дискусии с Моди по различни въпроси.

Индийското външно министерство заяви, че Си Дзинпин и Моди са се срещнали на вечеря в продължение на повече от два часа. 

Двамата са решили да работят заедно за справяне с предизвикателствата на радикализацията и тероризма, както и върху разширяването на търговията и инвестициите.

Си Дзинпин кацна в Индия на фона на тибетски протести

Си Дзинпин кацна в Индия на фона на тибетски протести

Някои от тях носиха лозунг "Си Дзинпин спи окупацията на Тибет - Свободен Тибет"

Имаше признание, че и Индия, и Китай са "много сложни и много разнообразни страни" и двете ще работят заедно, така че радикализацията и тероризмът да не засягат техните мултикултурни, мултиетнически и многорелигиозни общества, заяви външният министър Виджай Гокхале.

Напрежението в Кашмир, който е разделен между Пакистан и Индия ескалира през август, когато Индия понижи полуавтономията на управлявания от Индия Кашмир и наложи блокиране на сигурността и комуникациите.

Китай подкрепи Пакистан за повишаване на действията на Индия на заседанието на Общото събрание на САЩ в Ню Йорк. Тогава Китай заяви, че Индия не трябва да действа едностранно в Кашмир, част от която Китай също контролира.

Индия обвинява съседен Пакистан, че въоръжава и обучава бунтовнически групи, които се борят за независимостта на Кашмир или за сливането му с Пакистан от 1989 г. Пакистан отрича обвинението. Двете страни водят две войни за нейния контрол, откакто са спечелили независимост от британските колониалисти през 1947 г.

Китай претендира за около 90 000 квадратни километра територия в североизточната част на Индия, докато Индия казва, че Китай заема 38 000 квадратни километраот своята територия на платото Аксай Чин в западните Хималаи. Длъжностните лица са се срещали най-малко 20 пъти, за да обсъдят конкурентните претенции за границата, без да постигнат значителен напредък.

Индия също е загрижена за ходовете на Китай да изгради стратегически и икономически връзки със своите съседи, Шри Ланка, Непал, Бангладеш и Малдивите.