Делегати от 24 страни и Европейският съюз се споразумяха, че морето Рос в Антарктида ще се превърне в най-голямата защитена морска зона в света, съобщава БиБиСи.

Около 1,57 млн. кв. км от Южния океан ще получат защита от търговски риболов в продължение на 35 години.

Природозащитниците приветстваха този ход за защита на най-девствената морска екосистема на планетата. Те се надяват, че това ще бъде първата от много такива зони в международни води.

На заседание в австралийския град Хоубарт Комисията за опазване на антарктическите морски живи ресурси делегатите единодушно са приели да определят морето Рос за защитена морска зона след продължили с години преговори, обяви новозеландският външен министър Мъри Маккъли.

Морето Рос и шелфът му съставляват само 2% от Южния океан, но те са дом на 38% от световната популация на пингвините на Адели, 30% от световната популация на антарктически буревестници и около 6% от световната популация на антарктически китове.

Регионът е важен за останалата част на планетата, след като надигащите се от морксите дълбини хранителни вещества се носят от морските течения по целия свят.

Морето Рос също така е дом на огромна популация от крил, основна храна за различни видове, включително китове и тюлени. Тяхната мас е от решаващо значение за отглеждането на сьомга. Обаче са налице опасения, че прекомерният риболов и климатичните промени оказват значително въздействие върху тяхната популация.