Анонимен онлайн призив президентът на Китай Си Дзинпин да подаде оставка доведе до „лов на вещици” в Пекин, пише „Гардиън”.

С писмо от 920 думи на английски език се призовава Дзинпин да се оттегли от поста. То е било качено за кратко на китайски интернет сайт.

Много наблюдатели в комунистическата държава първоначално са го приели като шега, а не като знак за разногласия в управляващата Комунистическа партия. Но няколко седмици по-късно е било обърнато сериозно внимание на писмото, след като правителството предприело мащабни действия за откриване на авторите на писмото.

Повече от 20 души са задържани във връзка с писмото. Властите са предприели и проверки в китайския интернет. Също са задържани членове на семейството на китайски журналист в изгнание, който е коментирал писмото.

Партийните лидери очевидно разглеждат писмото като реална заплаха, заключават някои китайски експерти, те са започнали проверка, за да установят как писмото се е превърнало в интернет сензация.

В началото това писмо не изглеждаше кой знае какво, каза Бил Бишъп, автор на Sinocism newsletter, който следи китайската политика.

Но сега, като се има предвид реакцията, писмото стана много по-важно. Те тръгнаха да преследват много хора в Китай и дори сега извън Китай, добави още той.

В писмото се призовава Си да подаде оставка, като точка по точка се отбелязват провалите по време на неговото управление. То е написано в такъв стил - подписано от „лоялни членове на Комунистическата партия”, че, кара мнозина да се чудят кой е истинският автор.

Другарю Си Дзинипин, ние усещаме, че вие не притежавате качествата да водите партията и страната към бъдещето и ние вярваме, че вие не сте подходящ за поста генерален секретар. За каузата на партията, за дългогодишния мир и стабилност на страната, и за ваша лична безопасност и на вашето семейство, молим ви да подадете оставка от всички позиции...”, се отбелязва в писмото.

Според Вили Лам, професор в Китайския университет в Хонконг, писмото не е написано от официален представител на партията. Стилът и подборът на думи показва, че е написано от китаец в чужбина, допълва той.

Първо писмото беше публикувано от  Canyu – базиран в САЩ китайски сайт, който е управляван от активист в защита на човешките права.

Вчера сайтът е бил офлайн заради хакерска атака.

Писмото е показано за кратко в китайския новинарски сайт Wujie на 4 март. На същия ден е свалено според правилата за цензура, но оттогава до днес е продължило разпространението му в цялата страна.