Много европейски страни са изправени пред тревожна липса на опрашващи земеделските култури пчели, проблем, причинен главно от промяната в политиката на ЕС в полза на биогоривата, алармират учени, цитирани от АФП.

„Европа като цяло има само две трети от необходимите й пчелни колонии, като има дефицит от повече от 13,4 млн. колонии, еквивалентни на около 7 млрд. пчели", посочват специалистите.

Изследователите от Университета в Рединг в Южна Англия са сравнили броя на пчелните кошери в 41 европейски страни с нуждите за опрашване на овошките и земеделските култури в периода между 2005 и 2010 г. Те са установили, че в 22 страни медоносните пчели не са могли да посрещнат нуждите от опрашване, като за целта фермерите се налага да разчитат все повече на „диви" пчели (немедоносни пчели) и други насекоми.

Най-добро е положението в Турция, Гърция и като цяло на Балканите, включително и в България, където пчеларството има здраи и традиционни корени, като предлагането посреща поне 90% от нуждите от опрашване.

Най-зле е ситуацията в Балтийските републики и във Великобритания, където пчелите успяват да се „справят" с по-малко от 25% от необходимото опрашване. Във Франция и Германия числата са от 25 до 50%.

Нарастващата зависимост на фермерите от насекомите за опрашването е доста неприятна заради тяхната уязвимост от интензивното, монокултурно земеделие, се казва в изследването.

„Изправени сме пред катастрофа в следващите години, освен ако не действаме още сега", казва Саймън Потс, ръководител на изследването. „Опрашващите насекоми се нуждаят от по-голяма защита. Те са невъзпeти герои на природата, предоставящи изключително важна връзка в хранителната верига на хората и всичко това го вършат напълно безплатно".

Според приблизителна оценка от 2009 г. опрашването от насекомите допринася с 153 млрд. евро към световната стойност на реколтата.