Барак Обама печели втори мандат като президент на САЩ.
Действащият президент има 303 места в Избирателната колегия, което му осигурява мнозинство. Ромни печели 206 места. Обама печели, тъй като събира повече от 270 гласа в Избирателната колегия плюс 1 глас. Тя е съставена общо от 538 члена от всички щати.
Как САЩ избират своя президент
Според предварителните данни, 60 милиона души (50%) са гласували за Обама и 57 милиона за Ромни (48%).
Според системата на САЩ, народният вот е символичен и политически важен, но не и решаващ за победата на кандидата.
В оспорваните щати за момента резултатите показват: в Невада - Обама води с 52% пред Ромни 46%; Колародо - Обама води с 51%, а Ромни събира - 47%; Уисконсин - Обама събира 53%, а Ромни - 46%; в Айова Обама събира 52% срещу 46% за Ромни; в Охайо Обама събира 50%, а Ромни събира 48%; Ню Хамшър - Обама събира 52%, а Ромни 47%; във Вирджиния - 51% за Обама при 48% за Ромни и във Флорида Обама води с 50%, а Ромни събира 49%.
На практика Обама печели всички ключови щати.
За момента са оспорвани резултатите в щата Флорида, като разликата е само 1%. Това е единственият щат, в който не е обявен победителят. Само Флорида дава 29 места от Избирателната колегия. Въпреки това резултатът няма да окаже това влияние, което оказа през 2000 година по време на надпреварата между Джордж Буш и Ал Гор.
Дълго дискутираната тема за ключовия щат Охайо не оказа това влияние, което анализаторите смятаха, че ще има, тъй като Обама не само печели в него, но и в останалите ключови щати.
Обама: Тепърва предстои най-доброто за Америка
Според изнесените данни, за Ромни са гласували повече мъже (52%), а за Обама по-малко (45%). Но при жените е обратното, като 55% са гласували за настоящия президент, а 44% за Ромни.
По възрастова група от 18-29 годишна възраст - 60% са гласували за Обама, а 37% за Ромни; от 30 до 44 години - 52% са гласували за Обама и 45% за Ромни; от 45-64 годишна възраст - 47% са гласували за Обама и 51% за Ромни и над 60% годишна възраст - 44% са гласували за Обама и 56% за Ромни.
В градовете 62% са гласували за Обама и 36% за Ромни. В предградията - 48% за Обама и 50% за Ромни. В провинциалните райони - 40% за Обама и 58% за Ромни.
По раса 39% от белите са гласували за Обама, а 59% за Ромни. 93% от афро-американците са гласували за сегашния президент, а 7% за Ромни. Над 70% от латиноамериканците и азиатците са гласували за Обама.
Според предварителните данни, 60% от гласувалите са заявили, че най-важният проблем е икономиката; 59% смятат, че е въпросът за абортите. 50% искат да бъде заменена здравната реформа на Обама, докато 43% иска да остане и да бъде разширена.
Кандидатът на Републиканската партия печели президентския вот в щатите Индиана, Кентъки, Южна Каролина, Джорджия, Оклахома, Тенеси, Арканзас, Алабама, Канзас, Северна Дакота, Южна Дакота, Юта, Уайоминг, Небраска, Луизиана, Айдъхо, Аризона, Монтана, Мисури, Тексас, както и в Западна Виржиния, Мисисипи и Северна Каролина, Аляска.
Действащият президент спечели във Върмонт, Илинойс, Масачузетс, Роуд Айлънд, Мейн, Ню Джърси, Ню Мексико, Колорадо, Мичиган и Кънектикът, Ню Йорк, Калифорния, Вашингтон, Охайо, Орегон, Калифорния, Невада, Хавай, Минесота, Айова, Уисконсин, Пенсилвания, Мериленд, Вирджиния и Делуеър. В момента Флорида се печели от Обама.
Загубилият републиканец Мит Ромни призна загубата си и поздрави Обама за преизбирането му.
На 4 ноември 2008 година Барак Хюсеин Обама влезе в историята на САЩ като първия спечелил чернокож президент на САЩ. Той положи клетва на 47-годишна възраст и стана и първият американски президент роден на Хаваите.
С днешната си победа той отново влезе в историята като втория демократ, който печели втори президентски мандат от времето на Втората световна война насам.
През последните 70 години нито един президент не е печелил преизбиране с ниво на безработица от над 7.4% - в момента е 7.9%.
Вчерашните избори също бяха и за Конгрес. В 11 щата гласуваха за сенатори - за смяна на 1/3 от 100-членния Сенат, също така и за смяна на всички 435 места в Камарата на представителите.
В Сената демократите ще имат 51 места, срещу 45-ри за републиканците и две места за независими. Чакат се резултатите за Сената от още два щата.
Това показва, че демократите ще запазят мнозинството от 2007 година насам в Сената.
В Камарата на представителите ситуацията за момента е: 191 места за демократите срещу 231 за републиканците.
Администрацията на Обама ще трябва да се съобразява при прокарването на законопроекти през Долната камара на Конгреса ( Камарата на представителите), тъй като демократите не събират мнозинство.
Ситуацията в Камарата на представителите се повтаря от последните две години - разделен Конгрес, в който Републиканската партия твърдо се противопоставя на политиките на президента.
Обама заяви в победната си реч, че ще направи всичко възможно за гладка работа с републиканците.
Анализатори смятат, че резултатите показват, че републиканците се нуждаят от преформулиране на подхода си и че вече не се отнася толкова до географския принцип, а до демографския.
„Републиканската изборна стратегия не проработи. Победата на Барак Обама, първо и преди всичко, принадлежи на неговата стратегия, която базирайки се на комплексната избирателна система в САЩ умело работи за натрупване на достатъчно електорални вота без техния кандидат да си осигури решително водачество в народния вот", пише френският вестник „Льо Монд".
Ето и реакция на някои от най-големите таблоиди в САЩ след изборите в страната.
„Изборите във вторник произведоха нестабилен мандат... Обама предложи план, но той не може да се свържи директно с някои от проблемите, пред които той ще се изправи веднага", пише „Вашингтон пост".
„Обама обяви малко по време на кампанията относно първия си мандат и дори по-малко относно плановете си за втория. Въпреки че неговата стратегия бе да направи портрет на Мит Ромни като плутократ... то това проработи с брутална ефективност - определението за грозна победа", пише „Уолстрийт джърнал".
„Ако сме късметлии, ние ще открием, че избрахме различен Обама от първия, който избрахме преди четири години - не само с по-прошарена коса Обама, но и по-мъдър също", пише „Лос Анджелис Таймс".
Общата стойност на проведените президентски избори и избори за Конгрес възлизат на 6 милиарда долара.
Междувременно в няколко щата се проведоха и гласувания по други ключови за тях въпроси. Гласоподавателите в щатите Мейн, Мериленд и Вашингтон одобриха еднополовите бракове на местен референдум.
Щатите Колорадо и Вашингтон гласуваха за легализиране на марихуаната.
Щатът Калифорния отхвърли предложението за отмяна на смъртното наказание.
В Пуерто Рико се проведе референдум дали да бъде поддържан техния статут като американски „свободно асоцииращ се щат". Първоначалните резултати показват, че мнозинството е гласувало „Не". Ако гласоподавателите гласуват в полза на присъединяване към другите щати, то той ще стане 51-ят щат, ако Конгресът одобри. хода.
critic
на 09.11.2012 в 17:16:36 #93Дон Курнишоне - не знаеш ли, че ченгесарските ви прийоми като да викаш "ти си ченге" отдаване не минават. Но вие нали не се отличавате с блестящ акъл... явно, че и това сте проспали.
D0n Kurleone
на 09.11.2012 в 11:31:37 #92Xa-x@v | 08.11.2012 00:30 Не мога да разбера,защо републиканците си избират такива празноглавци за кандидат-президенти Такъв беше Буш,Маккейн,а сега и Ромни Е като си имаш такива кандидати,как няма да спечели Обама?Американците търпяха безумеца Буш,но после си взеха поука да изберат по-малкото зло,а не като българите с всяко следващо гласуване да си избират все по-големи слабоумници -------------------- Zaщото другия кандидат да няма конкуренция.
D0n Kurleone
на 09.11.2012 в 11:22:00 #91като гледам 50те ника на критик отново са налазили с платената им пропаганда.
critic
на 09.11.2012 в 04:12:41 #90Та, значи, Юлианчо, викаш... "както в щатите". И поради що си мислиш, че знаеш как е в... "щатите"?
Юлиан-3
на 08.11.2012 в 10:54:57 #89dddddd | 08.11.2012 02:49 Имаш ли пари, ще те лекуват и за 2 милиона, нямаш ли пари, ще търсиш СМС. Това не е до капитализъм, социализъм или каквото там марксистки термини. Това са реалности от хиляди години. дидо, в кви води газиш само....преди хиляди години не е имало Пастьор и обществено здравеопазване....сега има и естествено си носи проблемите, но все пак мисля, дето някои въпроси са елементарни.....а именно - не е нужно лекарят да е острие на една свръхалчна система за продажба на лечение, както в щатите и да се чуди Ферари или Ламборгини да си купи тоя път.....в Западна Европа лекарите не ходят голи и боси, което веднага ни праща към въпроса с данъците
.....викаш-европейците са лигльовци, а ние- здраво свързани с трацицията с прословутите 10% данък.....бих казал, че ти си здраво свързана с една определена политическа сила,издигнала до нови висоти понятието "корупция"....вън от това е доста цинично да твърдиш, че тия 10% стигат за най важните разходи и тъй да отписваш както хилядолетният стремеж на човешките общества да се грижат за слабите си членове, така и 2-3 милиона възрастни българи, жертви, освен на всичко друго и на плоският данък.....ама пък от друга (твоята) страна, и без тва материала е амортизиран, нали?.....

critic
на 08.11.2012 в 07:39:15 #88Това, че ни изтриха повечето мнения - смях... голям смях... Но въпреки всичко - има и още по-голям смях. От всички мнения на пънещата се да псува отрепка са цензурирали само едно (!), и то, понеже, моля ти се... "не е по темата". Тъкмо бях решил да спирам да форумирам, ама сега, на инат, ще продължа
дддддд - и ти да не спираш. Иначе си прав ама принципно.
critic
на 08.11.2012 в 07:26:52 #87http://taxvox.taxpolicycenter.org/Interactive/rateIncrease.html
dddddd
на 08.11.2012 в 04:07:50 #86x-man | 08.11.2012 03:50 Не се ядосвай. Европа трябва да се реформира сериозно, ама защо пак ние да сме лошите?
dddddd
на 08.11.2012 в 04:01:41 #85x-man | 08.11.2012 03:50 Хиляди години администраторите са били най-важните в една държава или империя. Но ако сбъркат ги бесят, колят, разчекват плюс конфискация на имуществото. Днес в хуманното общество най-много условно.
dddddd
на 08.11.2012 в 03:58:50 #84За съжаление Европа, и Германия е твърде социална. Повече заради гордото си наследство, ебем и френската революция и социалната система на Бисмарк. Да се реформират, българите знаят как.
dddddd
на 08.11.2012 в 03:30:11 #83x-man | 08.11.2012 03:21 Тъй като се интересуваш, и явно си активен. както имахме еди с пор за галеви. Сега позволи и аз да ти задам една задача. За какво в Европа се събира над 50% данъци? Какво има срещу това?
dddddd
на 08.11.2012 в 03:25:54 #82x-man | 08.11.2012 03:21 Няма начин някъде по света да направят мозъчна операция на клошар, колкото и да се напъва държавното здравеопазване. Горе долу с това приключи спора с тандъра, известен медик от близкото минало. Хайде да живеем в реалния свят.
dddddd
на 08.11.2012 в 03:23:31 #81Тук е и САЩ, техните данъци, пак да ме поправи критик, но разпределено на население и БВП едва ли надминават 15%. Включваме акцизи, мита дод и тн.
x-man
на 08.11.2012 в 03:21:01 #80@dddddd Да примери много.... но не искам да им дъвча костите..... обаче все известни личности..... и не надделяха с пари...... просто се мъчиха по дълго време. Ако си мислиш, че така стават нещата, по добре се надявай да не те среща баба меца, че тогава ще видиш прехвалените частни болници как могат да те гътнат като едното нищо, че даже по ефективно и от държавните. Иначе за дълголетието, погледни най дълголетните хора...... никъде не виждам милионери и милиардери.
dddddd
на 08.11.2012 в 03:19:10 #79България, както и Римската империя са пионери в устройство на държава и плоският данък не е измислица на ултра десни. Измислен е много преди Османската империя. 10% са достатъчни за издръжка на администрация, войска и съд. Да не говорим, че големи части и население са били освободени от данък. Защо държавите в Европа прибират средно над 50% данъци?!
dddddd
на 08.11.2012 в 03:14:32 #78Оттам и дойде проблема с дълговете в Европа, различен манталитет. Освен всичко друго. Четвъртият райх ще се справи, но трябва всеки да е наясно със себе си, особено българите.
dddddd
на 08.11.2012 в 03:11:38 #77x-man | 08.11.2012 03:07 Скандинавците имат най-висок стандарт, но и най-високи данъци и хич не са най-добрите в здравеопазването. Точно заради написаното по-долу. Там са добри в пенсиите и социалните помощи, но това е германска система, въведена от Бисмарк. Работи само за германци и скандинавци, не и за Андрешко.
x-man
на 08.11.2012 в 03:07:48 #76@dddddd Реалноста е такава каквато ние я направим..... тя не съществува сама по себе си и не е някаква по презумпция. Ние ковем реалноста с нашите действия. Ако хората наистина искат да се излекуват, ще го направят и евтино и качествено..... но проблема на сегашната система, е че няма полза да лекува, а има повече полза от болни хора. Това рано или късно ще доведе до големи проблеми (пример, Американското здравеопазване, изключително скъпо и неефективно). Виж скандинавските държави. Там държавата поема почти всички разходи и резултата е на лице. Имат най добрата здравна система в света и това никой не го отрича.
dddddd
на 08.11.2012 в 03:05:44 #75Нека ти го кажа по друг начин за здравето. Отиваш в частна болница и имаш пари. Поставят ти точната диагноза, лекуват те, мачкат, те, вкарват те във фризери и излизаш нов. Както републиканците живеят над 100 години. Отиваш в държавна болница, вземи си номерче за опашката.
dddddd
на 08.11.2012 в 03:00:26 #74Точно там е лицемерието на левичарите. Безплатно "образовани и медицина". Няма такова нещо. Особено медицината е най-скъпото нещо в света!