Екип на Съвета за сигурност на ООН посети представители на етническото малцинство рохинги в Бангладеш и Мианмар. Те ще прекарат общи 7 дни там, за да оценят настоящото положение на бедстващите след последната вълна на насилие в Мианмар, предадоха световните информационни агенции. 

Очаква се да проведат срещи с хората в бежански лагери в Бангладеш и останалите в Мианмар след бежанската вълна. 

В делегацията са представители както на петте страни с право на вето (САЩ, Китай, Русия, Великобритания и Франция), така и от десетте държави -  непостоянни членове. 

Припомняме, че при последните сблъсъци между властите и рохингите повече от 700 000 души бяха принудени да търсят спасение в Бангладеш, а няколко хиляди души загинаха. Въпреки постигнатото споразумение между двете държави за връщането им, много от бежанците са споделили, че се страхуват да се завърнат по домовете си.

Мианмар бе подложен на международен натиск и обвинения в етническо прочистване.

Съдят Аун Сан Су Чи заради рохингите

Съдят Аун Сан Су Чи заради рохингите

Повече от 600 000 души бяха принудени да търсят спасение в Бангладеш, а няколко хиляди души загинаха

Правозащитни организации пък предупредиха, че Бангладеш е пред криза заради огрония брой бежанци, пристигнали за кратко време. Въпреки споразумението между двете държави, много хора не желаят да се завърнат по домовете си от страх за живота си. 

В щата Ракхайн живее малцинството рохингя, изповядващо исляма. То твърди, че традиционно е подлагано на геноцид.