Мирните преговори за разделения Кипър ще бъдат подновени в Женева този месец, съобщиха от Организацията на обединените нации (ООН), цитирана от Ройтерс.

Осведомителната агенция отбелязва, че с това се поставя край на безизходица, която заплашваше да торпилира продължаващите вече две години преговори.

Преговорите между лидера на кипърските турци Мустафа Акънджъ и президента на кипърските гърци Никос Анастасиадис навлязоха в задънена улица през миналия месец. Двете страни не можеха да изгладят различията си относно условията на конференция в Женева, в която трябваше да участват Великобритания, Турция и Гърция и която трябваше да помогне за уреждане на въпроси, свързани със сигурността на Кипър.

"Лидерите и генералният секретар се съгласиха за нуждата от организиране на Конференцията за Кипър през юни", се казва в съобщение на прессекретарята на шефа на ООН Антониу Гутериш.

Гутериш се срещна с Акънджъ и Анастасиадис в Ню Йорк в неделя вечерта.

Представители на ООН и двете преговарящи държави ще подготвят общ документ с "насоките за обсъждане на сигурността" с всички участници.

Паралелно с това ООН обяви, че двете кипърски страни ще продължат обсъжданията в Женева по всички останалите въпроси, включително за територията, за реституцията, управлението и споделянето на властта.

"Лидерите и генералният секретар се съгласиха, че всички въпроси ще бъдат преговаряни взаимнозависимо и нищо няма да бъде договорено, докато всичко не бъде договорено", допълват от ООН.

Кипър получи независимост от Великобритания през 1960 г., но островът беше разделен 14 г. по-късно, след като турската армия нахлу заради опит за присъединяване на Кипър към Гърция.