Опит за убийство и протест във втория по големина град в Азербайджан изпратиха послание с предупреждение към управляващия елит, че недоволството в контролираната петролна държава се надига, информира "Ройтерс".

Полицията арестува мъж за нападение, при което Елмар Велиев, кмет на северозападния град Ганджа, беше прострелян пред кметството на 3 юли.

Представители на вътрешното министерство съобщиха, че заподозряният Юнис Сафаров има връзки с екстремистка групировка, която иска да наложи шариат в Азербайджан - светска държава предимно с шиитски мюсюлмани. Сафаров е тренирал с екстремисти в Сирия.

Но някои жители на града оспорват версията на министерството. Те смятат, че Сафаров е бил мотивиран от отмъщение заради лошото управление и отношение на Велиев към жителите на града.

В страната рядко възникват обществени безредици и демонстрации, но на 10 юли след нападението двама полицаи бяха убити при сблъсъци на протест заради задържането на Сафаров и неофициална информация, че е бил изтезаван в ареста.

Хазната в Азербайджан, където живеят около 10 милиона души, предимно се пълни от продажбата на петрол и газ. Но докато парите предимно се концентрират в Баку, опоненти на президента Илхам Алиев твърдят, че малко хора виждат големите ползи от приходите от петрол, особено хората извън столицата. Те го обвиняват, че потиска човешките права и задушава демокрацията.

Правейки паралели с Алиев, те обвиняват 57-годишния Велиев, че третира Ганджа като лично владение, тъй като не го е грижа за бедните хора в града и се разправя с всеки, който застане на пътя му.

Напрежението беше за кратко и няма признаци за разпространение. Опозицията в страната е твърде слаба, за да се противопостави на Алиев.

Властите в Ганджа отговориха на запитване на "Ройтерс" за критиките по адрес на кмета, отбелязвайки, че са "безпочвени и предубедени".

Но събитията в града показват, че лидерите на Азербайджан могат да се изправят пред по-голямо предизвикателство, ако цените на петрола паднат, тъй като държавата е изключително зависима от енергийния си сектор.

Алиев показа притеснение, след като лично пое разследването на събитията в Ганджа. Той описа нападението като терористичен акт и престъпление срещу държавата с цел сплашване на обществото.

Властите показаха, че са напрегнати, тъй като се опитаха да спрат разпространението на информация за организирани протести, обявиха жители на града и допълниха, че мобилните интернет услуги са били спрени за два дни, за да блокират достъпа до социалните мрежи.

Някои са използвали "Фейсбук", за да разпространят информация за събитията и прокуратурата е започнала разследване срещу редакторите на четири независими местни сайта за публикуване на постовете.

Град Ганджа, в който живеят 330 000 души, се управлява от Велиев вече седем години. Той е член на управляващата партия.

Полицията съобщи, че четири души са обвинени за връзки с радикални религиозни организации по време на операции след опита за убийство и протеста. Други 61 души са арестувани, а 13 все още се издирват.

Но от 11 жители на града, които се съгласиха да говорят с "Ройтерс" за събитията, осем се съмняват, че опитът за убийство има някаква връзка с ислямисти. Те вярват, че Велиев, който също е мюсюлманин, е бил атакуван, защото е дълбоко непопулярен.