Осем източноевропейски държави от ЕС постигнаха съгласие да подкрепят увеличаване на плащанията на страните членки на съюза за следващата дългогодишна бюджетна рамка, за да помогнат за запълване на дупката след напускането на Великобритания, съобщава "Ройтерс".
Министри и други представители на Унгария, Полша, Чехия, Словакия, Словения, Хърватия, България и Румъния се срещнаха с еврокомисаря по бюджета Гюнтер Йотингер в Будапеща, за да обсъдят бюджетни въпроси, включително и плана за следващия бюджет на ЕС.
Всички страни членки допринасят за бюджета на ЕС.
Бившите комунистически държави са предимно нетни реципиенти на евросредства и се тревожат, че недостигът на средства за бюджета на съюза може да ги остави с по-малко пари.
Йотингер заяви през миналия месец, че следващият бюджет на ЕС ще бъде увеличен от около 1% от БНП на ЕС до малко повече от 1,1%.
Напускането на Великобритания през март 2019 г. ще лиши Брюксел от 12 милиарда евро от годишната бюджетна рамка в размер на 140 милиарда евро.
Осемте страни се съгласиха да увеличат БНП, което е голям успех, каза на пресконференция Янош Лазар, който е началник на кабинета на премиера на Унгария Виктор Орбан.
По думите му страните дори смятат, че плащанията трябва да надхвърлят 1,1% от БНП.
Насърчаваме Европейската комисия да подготви по-амбициозен бюджет, защото се нуждаем от нови свежи пари за нови задачи, добави представителят.
Йотингер повтори, че ЕС ще трябва да направи бюджетни съкращения след Брекзит.
"Изключително съм благодарен на осемте страни членки, че са готови да допринесат повече", каза еврокомисарят на същата пресконференция.
Лазар изтъкна още, че източноевропейските държави очакват ЕС да намали бюрокрацията и да направи бюджетния процес по-опростен, по-бърз и по-евтин.