Нанасянето на вреда и причиняването на смърт са част от работата на "Фейсбук". Това пише вицепрезидент на социалната платформа в паметна бележка, информира "Гардиън".
Противоречивата информация излиза на фона на скандала, засегнал социалната мрежа. Социалната платформа е разследвана от САЩ, Великобритания и ЕС след появилата се информация, че британската компания Cambridge Analytica неправомерно се е сдобила с личната информация на 50 милиона потребители във "Фейсбук".
Вицепрезидентът Андрю Босуърт предупреждава в изтекла в публичното пространство бележка, че платформата може да доведе до смърт и може да помогне на терористите да подготвят атаки, но подчертава, че негативните последствия са разумен вторичен продукт, който е част от по-мащабните "тактики за растеж" и мисията на компанията за "свързване" на хората.
Появилата се информация доведе до бърза реакция от страна на шефа на компанията Марк Зукърбърг, който енергично защити мисията на "Фейсбук".
Той отбеляза, че "Фейсбук" "никога не е вярвал, че целта оправдава средствата" и поясни, че категорично не е съгласен с паметната бележка. Зукърбърг описа Босуърт като талантлив, но провокативна сила в компанията.
"Може би "Фейсбук" струва човешки живот чрез излагане някой на насилствени действия. Може би някой губи живота си при терористична атака, координирана с нашите инструменти...Ние свързваме хората. Точка. Поради тази причина цялата ни работа за растеж е оправдана", отбелязва Босуърт.
Бележката е публикувана от BuzzFeed и потвърдена от представители на социалната платформа.
От нея става ясно, че "Фейсбук" се стреми към разрастване на всяка цена и защитава практиките, които са "под въпрос".
В съобщение Босуърт коментира появилата се информация, отбелязвайки, че не е съгласен с това, което е написал. По думите му целта на бележката е да се обсъдят проблеми, които изискват по-голяма дискусия в компанията.
Но в бележката тонът е съвсем различен, тъй като вицепрезидентът твърди, че нанасяната от "Фейсбук" вреда е част от бизнеса.
"Грозната истина е, че ние вярваме в свързването на хората толкова дълбоко, че всичко, което ни позволява да свържем повече хора и по-често, е де факто хубаво", отбелязва той в бележката, която е озаглавена "Грозното".