В Пакистан се произвеждат президентски избори. Съгласно пакистанската конституция, президентът се избира от двете камари на националния парламент и от четирите законодателни събрания на провинциите.
Името на новия дънржавен глава ще стане известно в средата на октомври.
Официалните резултати ще бъдат обявени на 17 октомври, когато Върховният съд на Пакистан приключи разглеждането на петиците, внесени от кандидатите за президентския пост.
Това решение се обяснява с това, че Върховният съд не успя да разгледа до този момент жалбите на двама от кандидатите на опозицията, в които се твърди, че настоящият президент генерал Первез Мушараф няма право да се кандидатите на изборите, оставайки е на поста командващ на армията.
Съдиите от Върховният съд заявиха, че не им е останало време да разгледат всички аргументи на страните по казуса.
Във връзка с изборите в столицата Исламабад и административните столици на четирите провинции са въведени извънредни мерки за сигурност. Властите се опасяват от възможни терористични актове от страна на екстремистки групировки, близки и поддържащи връзки с международната мрежа на Ал Кайда. В последините месеци Пакистан става не веднъж цел на радикални ислямисти, включително и вътрешния конфликт с блокирането на Червената джамия през юли месец т.г.
Кандидатите за поста на президент на Пакистан са петима: настоящият президент Первез Мушараф, заместник-председателят на опозиционната Пакистанска народна партия Махдум Амин Фахим, пенсионираният съдия Ваджихудин Ахмед, председателят на Сената Мухамадмиан Сумро и членът на Пакистанската народна партия Фарял Талпур.
Като най-вероятен победител се сочи от местни анализатори действащия президент - Первез Мушараф. Ръководителите на управляващата партия - Мюсюлманската лига -и партньори, съвместно с които имат парламентарно мнозинство, вече заявиха поддръжката на тази кандидатура.
Мушараф заяви, че в случай на победа на изборите е готов да свали военната униформа и да се превърне в граждански президент. Генерал Мушараф дойде на власт в Пакистан след военен преврат през 1999 година. От тогава Мушараф изпълнява и двете функции едновременно - на президент и на главнокомандващ армията.
В дните преди президентските изборите опозицията организира масови протести срещу кандидатирането на Мушараф за нов петгодишен мандат. Опозиционните партии заплашиха, че ще напуснат парламента въпреки обещанието на Мушараф. Оставката на опозиционните депутати цели да оспори валидността на днешното парламентарно гласуване.
В средата на януари ще има парламентарни избори, на които се очаква управляващата партия на Мушараф да претърпи поражение и да загуби мнозинството си. В последните дни медиите коментираха водени разговори за споразумение между Мушараф и и бившия премиер Беназир Бхуто. Бхуто се намира в изгнание, но е заявила, че при постигане на споразумение нейната партия няма да се присъедини към опозицията. Едновременно с това бившият президент на Пакистан Наваз Шариф направи опит да се завърне в страната след години изгнатие, но беше отново депортиран в Саудитска Арабия.
Shinobi
на 06.10.2007 в 11:14:26 #2Shinobi
на 06.10.2007 в 11:12:20 #1