Почина легендарният световен шампион по шахмат Боби Фишер.

Американецът, който се превърна в икона по времето на Студената война, когато побеждава руския шахматист Борис Спаски, почина на 64 години в болница в Рейкявик. 

Часове след кончината му говорител на Фишер е обявил, че причината за смъртта му е бъбречна недостатъчност.

Той е роден в Чикаго, но израства в Бруклин.
Побеждава Спаски в серия срещи през 1972 година, с което Америка става лидер в световния шампионат по шах за дълго време.

Всичко, което искам да правя, е да играя шах, казва Боби Фишер, чиято забележителна победа над Борис Спаски е обявена за „ играта на века".

Постижението му спечелва благодарността на Исландия, след което той получава гражданство.  

През 1975 година обаче той отказва да играе среща за световната титла срещу Анатолий Карпов и Световната федерация по шахмат му отнема титлата.

Американските власти обвиниха Фишер за нарушаване санкциите срещу бившата Югославия заради това, че през 1992 година той взе участие в мача срещу стария си съперник Борис Спаски, проведен в Югославия.

Фишер печели мача, а заедно с това и 3,3 млн. долара. В САЩ обаче го обвиняват, като го заплашва 10 години затвор и глоба 250 хил. долара.

Години наред Боби Фишер живееше в Япония, укривайки се от американското правосъдие.

През 2004 година обаче той е арестуван на летището в Токио в опита си да напусне страната с анулиран от САЩ американски паспорт.

Японските власти обаче се съгласиха да освободят световния шампиен, след което той се отказа от американското си гражданство, замина за Исландия, където получи гражданство и където се ползва с огромна популярност.

Харесвам момента, когато пречупвам егото на човек, заявява Фишер в интервю , добавяйки, че чувството на театралност, което го обгръща по време на игра е нещото, което му помага да издигне играта до първите страници на световните вестници.