
От агенцията уточняват, че той е починал снощи от естествена смърт в болница в Кембридж, щата Масачузетс.
По думите на сина му той постъпил в болницата преди около две седмици. Приживе роденият в Канада икономист бе съветник на няколко американски президенти демократи - от Фланклин Д. Рузвелт до Бил Клинтън.
Освен това Гълбрайт бе професор в Харвардския университет, като бе и автор на над 30 книги по икономика.
В една от своите книги “Обществото на изобилието” (1958 г.) той опровергава идеята за постигането на социално еднородно общество и заявява, че пазарният капитализъм създава условия за забогатяването на няколко души и за обедняването на по-голямата част от обществото.
Като пример Гълбрайт сочи ситуацията в САЩ през 50-те години на ХХ век, когато прекалено много ресурси се влагат в производството, а твърде малко - в услугите и в инфраструктурата.
Ученият защитава тезата, че капиталистическата и социалната система трябва да работят заедно. Той смята, че политическите и идеологическите различия между двете системи ще намалеят, а на по-късен етап и ще се слеят.
През 1967 г. Джон Гълбрайт представя възгледите си за съвременната икономическа ситуация в книгата “Новото индустриално общество”.
Той отбелязва, че през ХХ век се открояват важни изменения и нововъведения в икономическия живот – разширява се полето на действие на корпорацията, намалява се активността на профсъюзите, а маркетингът става важна част от работата на една компания.