Последните седем години са били най-топлите в историята на света. Това сочат данни на Световната метеорологична организация на ООН, съобщава БГНЕС.
Според тях 2021 г. е била седмата най-гореща досега с 1,11°C над прединдустриалните нива.
На срещата на върха на COP26 през ноември миналата година правителствата на страните членки потвърдиха ангажимента си да се опитат да задържат повишаването на температурата до 1,5°C и в най-лошия случай под 2°C. За момента обаче светът се опитва да го задължи под 2,4°C или повече.
2021 г. е седмата поредна година, в която температурите са с повече от 1°C над прединдустриалните нива.
Независимо от това обаче миналата година шокира учените с няколко температурни рекорда, счупени с много по-големи маржове от обикновено. Такъв е например рекордът от близо 50°C, поставен в Литън, Канада - градуси, които биха били "практически невъзможни" без изменението на климата.
2021 г. бе поредната рекордна година и за затоплянето на океаните.
Според прогнозите на Метеорологичното бюро на Верикобритания 2022 г. ще бъде с 1,09°C над прединдустриалните нива.
friend
на 22.01.2022 в 21:42:50 #3Ачката, разбира се ВЕИтата са по-евтини... но пък са по-несигурни. Когато е изригнал вулканът Кракатау близо една година на зимята не е падал слънчев лъч от вулканската пепел. Като няма слънчево греене - няма и изпарение и съответно облаците "не пускат" дъжд. Става студено и настъпва миниледников период. Затова не трябва да се отказваме напълно от изкопаемите горива. Това е моето мнение. Между другото, заглавието е абсолютно манипулативно "Последните седем години - най-горещите в историята на света". През време на Юрския период температурата е била значително по-висока от днес... но тогава и животните са достигали огромни размери, а то е защото е имало какво да ядат. Само през кватернера е имало 4 ледникови периода за 1.6 милиона години През това време ледниците са стигали до териториите на България и Гърция!!! След това е имало затопляне. Тогава не е имало индустрия.
friend
на 22.01.2022 в 21:22:11 #2Ачката Това за горите е и вярно, но и не е. През 80те години бях па работа на Хайдушки поляни в Родопите. Невероятно място. Съветвам те да отидеш.Местността се нарича още Имарет Дере, и Момчил юнак. Не бях ходил там около 40 години. Исках да намеря едни кварцови жили. Много трудно ги намерих, защото не можах да позная терена. Беше се променил тотално. На мястото на Хайдушките поляни сега бяха порастнали борове с дебелина 50-60 см. Накратко: Природата сама се възстановява и ние даже не можем да смогнем да разчистим място за обработка. Бамбукът расте с 30 см в денонощие.Тополата за 3 години става 30 м висока. Казваш за въглеродния диоксид... е да ама това, които хората и животните отделят е нищожна част от милионите активни вулкани и тези, с поствулканска дейност. Най-големият резервоар на СО2 са карбонатните скали. Хората почти не замърсяват природата. Тяхното замърсяване осигурява един овикновен миниатюрен дискомфорт.... като да настъпиш кучешко ако на улицата. Природата сама се замърсява и сама се очиства. Тя има необходимите механизми. Ние нямаме капацитета да направим нито едното нито другото. Ние обработваме само 10-15см от земната кора и то само в някои участъци, които са отвоювани. Остави една нива само две години без обработка и виж какво ще намериш. Всичко е политика и начини за събиране на пари.
friend
на 22.01.2022 в 18:31:50 #12021 г. бе поредната рекордна година и за затоплянето на океаните. ----------------------- А какво общо има човечеството със затопляне на океаните??? Ние пестим енергия когато си правим чая... или когато си варим яйцата в едно джезве от 300 милилитра и то за няколко минути.... Можем ли да затоплим морето??? а Океаните???