Близо 2/3 от американците вярват, че изтезанията могат да бъдат оправдани, ако целят извличане на информация от заподозрени терористи. Това показва проучване на Reuters/Ipsos.

Подобно ниво на подкрепа има и в страни като Нигерия (64%), където често има терористични атаки.

Социологическото проучване отразява обществените нагласи в САЩ след стрелбата в Сан Бернардино през декември 2014 година, когато бяха убити 14 души и мащабните терористични атаки в Европа през последните месеци, включително атентатите в Брюксел, при които загинаха най-малко 32 души.

Основният кандидат на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп твърдо подкрепя изтезаване на заподозрени терористи. Той се закани да отмени забрана на американския президент Барак Обама върху така нареченото „уотърбординг” (върху лицето на човек се поставя кърпа и върху нея се сипва вода, по този начин разпитваният има усещането за давене).

Запитани дали изтезанията могат да бъдат оправдани „срещу заподозрени терористи с цел придобиване на информация за тероризъм”, около 25% заявяват, че „често” е оправдано, докато 38% - „понякога” е оправдано. Само 15% казват, че никога не трябва да се използват изтезания като инструмент.

Републиканците са по-склони да се използват такива методи в сравнение с демократите. 82% от републиканците заявяват, че мъченията „често” или „понякога” са оправдани, докато при демократите е на ниво 53 на сто.

Около 2/3 от респондентите отговарят, че очакват терористична атака в САЩ в следващите 6 месеца.

Проучвания на други агенции през последните години показват, че около 50% от американците подкрепят прилагане на мъчения.

Проучването е направено между 22 и 28 март. В него са участвали 1 976 души.