Повечето от повърхностните водни тела на Европейския съюз са замърсени с химикали. Това посочва Европейската комисия в доклад, който разкрива увреденото състояние на водните ресурси в Европа, съобщава "Ройтерс".

Европейският съюз изготвя планове тази година за справяне с недостига на вода и сушата, утежнени от изменението на климата, както и за справяне с интензивния натиск върху водоснабдяването от земеделието, замърсяването и разрастващата се урбанизация.

Според оценката на ЕС едва 39,5% от повърхностните водни тела в ЕС, като езера, реки и крайбрежни води, са били в добро екологично състояние към 2021 г. Само 26,8% пък са имали добро химично състояние, което е спад спрямо 33,5% през 2015 г.

Докладът отбелязва частични подобрения - например, при водните растения в езерата - но те не спасяват цялостното здраве на водните тела.

Данните сочат, че положението е по-добро по отношение на подземните водни тела в Европа, 86% от които са с добро химично състояние - въпреки че нитратите от земеделието замърсяват запасите от подземни води в повечето страни от ЕС.

WWF: Водата в Европа е в сериозен риск

WWF: Водата в Европа е в сериозен риск

По-малко от 40% от реките и езерата на континента се определят като здрави

"Водата в ЕС е в лошо състояние", заяви европейският комисар по околната среда Джесика Розуол миналия месец. "Толкова дълго сме приемали водата за даденост. И смятам, че сега е време да променим начина си на мислене".

Справянето с проблема ще бъде политическо предизвикателство - не на последно място защото ще включва справяне със значителното въздействие на земеделието върху водоснабдяването чрез напояване и замърсяване като нитрати от торове.

Фермерите в цяла Европа упражниха политическото си влияние миналата година, като в продължение на месеци организираха бурни протести срещу правилата на ЕС, което доведе до намаляване на някои екологични мерки от Брюксел.

Едва 40% от водите в Европа се считат за здрави

Едва 40% от водите в Европа се считат за здрави

19% от глобалния БВП идва от водосбори с висок или много висок воден риск

Комисията отбелязва, че са необходими по-радикални мерки за справяне със замърсяването с нитрати, но признава, че те "биха могли да бъдат политически трудни за приемане".

Очаква се повечето страни да не изпълнят целта на ЕС всички повърхностни води да бъдат в "добро" състояние до 2027 г., а липсата на действие може да доведе до съдебни мерки. Нидерландия вече е изправена пред съдебна заповед за драстично намаляване на замърсяването с азот, което вреди на качеството на водата.

ЕС може да отдели повече средства от следващия си бюджет за почистване на водоснабдяването - въпреки че тези искания ще се конкурират с исканията на правителствата за повече разходи на ЕС за отбрана и индустрия.

Водите в Европа замърсени с устойчиви химикали, но не и в България, Латвия и Черна гора

Водите в Европа замърсени с устойчиви химикали, но не и в България, Латвия и Черна гора

Това сочат данните от доклад на Европейската агенция за околна среда