На започналия форум в Лондон, събрал Г20, лидерите на водещите развити и развиващи се икономики в света, се очаква да се споразумеят за широкообхватен план за възстановяването на глобалния растеж и на финансовата система, ударени от най-тежката финансова криза от 30-те години на миналия век.

Станаха ясни основните точки в черновата на споразумението между лидерите на страните от Г20, копие от което е било получено в Ройтерс от длъжностни лица, участващи в срещата на върха.

Стъпки за възстановяване на растежа и работните места:

Проекто-декларацията отбелязва, че е в ход безпрецедентна и съгласувана фискална експанзия, но не предлага конкретни ангажименти за допълнително стимулиране, освен да заяви че:"Ние сме ангажирани да осъществим мащабни и устойчиви усилия, необходими за възстановяване на растежа."

САЩ, Великобритания и Япония са поискали повече държавни разходи.

Отбелязва се че централните банки са намалили агресивно лихвените си нива, като са се задължили да предприемат стратегически мерки, с такава продължителност, каквато е необходима, както и че правителствата подкрепят техните банкови системи - всичко, това ще допринесе за подпомагането на възстановяването на икономическия растеж.

"Ние сме ангажирани да предприеме всички необходими действия, за да постигнем това, и сме поискали от МВФ да направи оценка на действията, които вече са предприети и такива - необходими за в бъдеще."

Валутна политика: "Ние ще провеждаме всички икономически политики в сътрудничество и отговорно по отношение на влиянието върху други страни и ще се въздържаме от конкурентно обезценяване на валути." Страните от Г20 се ангажират да  искат "безпристрастни и независими" оценки от МВФ по тези въпроси.

Стратегии за изход: оставайки предпазливи към инфлационните опасения, лидерите обещават да въведат надеждни стратегии за изход от кризата - от данъчни мерки, до подкрепа на банковия и финансовия сектор.

Финансови регулации: Предвижда се създаване на нов Съвет за финансова стабилност с нови правомощия, който ще замести досегашния Форумна за финансовата стабилност.

Новата институция ще работи с МВФ, "за да идентифицира и да докладва за макроикономическите и финансови рискове и действията, необходими за преодоляването им".

Финансови пазари: разширяване на регулациите или надзора за всички пазари, инструментите и основни институции. "Това ще включва за първи път и системно важните хедж фондове."

Заплати: прилагане на FSF затегнатите нови принципи за заплащане и компенсация в големите финансови институции

Данъчни убежища: лидерите обещават да разкрият местата, които не успяват или не желаят да сътрудничат, включително данъчните убежища, както и да използват санкции срещу тях.

Счетоводни стандарти: обещава се да се работи бързо за подобряване на оценката на активите, необходима в случай на загуби, и за приемането на набор от висококачествени глобални стандарти

Агенции за кредитни рейтинги  да се регистрират и да се регламентира дейността им

Глобалните финансови институции:

МВФ: има съгласие да се насочат допълнителни ресурси към МВФ чрез временно финансиране от страните-членки, но няма конкретни цифри включени в проекто-декларацията.

Също така се заявява, че Г20 ще подкрепи общи Специални права на тираж за разпределение на инжектирането на пари в световната икономика. Цифри не са споменати.

Развиващите се икономики, трябва да имат по-големи права на глас в международните финансови институции към януари 2011 година.

Протекционизъм, световната търговия, климатичните промени: Удължават се за 12 месеца ангажиментите, поети през ноември да не се повдигат нови търговски бариери и да се коригират своевременно всякакви такива мерки.

Световната търговска организация ще се отчита на тримесечие за всички мерки, които нарушават или могат да предизвикат нарушаване на търговията.

Инвестициите в подкрепа на търговията ще бъдат разширени, но в проектодекларацията не се споменават цифри.

Екология: Г20 поема ангажимент да използва и фондове за фискални стимули, които да инвестират в екологични технологии и потвърди обещанието да се постигне съгласие за мерките спрямо промените на климата на срещата в Копенхаген през декември.